59. Antalya Altın Portakal Film Festivali Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması Finalistleri ve Jürisi Açıklandı!
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması Finalistleri ve Jürisi Açıklandı!

1- 8 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenen Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması finalistleri belli oldu. Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması’nda finale kalan 8 proje senarist-yapımcı Aslı Özge, oyuncu-yönetmen ve yazar Ercan Kesal ile yazar Müge İplikçi’den oluşan ana jüri tarafından değerlendirildi. Seçilen projeler, festivalin 1 Ekim’de gerçekleştirilecek açılış töreninde açıklanacak.

 

Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması’na 77 başvuru yapıldı!

Sinema tarihimizdeki örneklerine bakıldığında akıllardan silinmeyen birçok filmin edebiyat uyarlaması olduğu görülür. Sinemamıza güçlü senaryolar kazandırmak amacıyla düzenlenen Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması’na gelen 77 başvuru Doğan Kitap Genel Yayın Yönetmeni Cem Erciyes, yazar Doğu Yücel ve sinema yazarı-senarist Burak Göral’ın oluşturduğu ön jüri tarafından değerlendirildi ve 8 proje seçildi. 

 

Başvuruların değerlendirilmesi sonucu Erman Bostan’ın Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Cadı isimli romanından senaryolaştırdığı “Cadı ‘Bir Osmanlı Korkusu’; Hacer Usta ve Ferhan Gökçek Kutluer’in, Deniz Poyraz’ın "Dünya Unutana Kalır" adlı öykü kitabında yer alan “Nasip’in Günahı” adlı öyküden senaryolaştırdıkları “Dünya Unutana Kalır”; Atay Sözer’in kendi eserinden senaryolaştırdığı “Dünyanın En Kötü Avukatı”; Nisa Yıldırım’ın kendi eserinden senaryolaştırdığı “Epidemik Eros ‘Paşa Gönül İsyanı’; Burcu Aykar’ın Cahide Birgül’ün aynı isimli romanından senaryolaştırdığı “Gölgeler Çekildiğinde”; Gaye Boralıoğlu’nun kendi romanından senaryolaştırdığı “Meçhul”; Murat Saraçoğlu’nun Faruk Duman’ın aynı adlı romanından senaryolaştırdığı “Ve Bir Pars Hüzünle Kaybolur” ve Elif Refiğ ile Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun Zaven Biberyan’ın aynı adlı romanından birlikte senaryolaştırdıkları “Yalnızlar” adlı projeler seçildi. 

 

Türkiye’de ilk kez 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında düzenlenen, sinemamıza güçlü senaryolar kazandıracak Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması’nın kazanan projeleri 1 Ekim akşamı düzenlenecek açılış töreninde açıklanacak ve 80 bin TL tutarındaki En İyi Senaryo ve 40 bin TL tutarındaki Jüri Özel Ödülü sahiplerini bulacak.

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin idari direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Forum direktörlüğünü ise Armağan Lale ve Pınar Evrenosoğlu yürütüyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir