Ağız Kokusuna 5 Doğal Çözüm
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Ağız Kokusuna 5 Doğal Çözüm

Ağız kokusuna yediğiniz yiyecekler, ağzınızdaki bakteriler, enfeksiyon veya diş eti hastalığı neden olabilir. Özellikle soğan ve sarımsak gibi yiyecekler ağız kokusunun ve güçlü kokuların artmasına neden olabilir. Ağız kokusundan kurtulmak için yapılacak ilk şey, neden olduğunu bulmaktır. Diyabet ağızda aseton benzeri bir koku üretirken böbrek yetmezliği balık benzeri bir koku üretir. Ayrıca açlık, ağız kuruluğu, diyet gibi faktörlerde ağız kokusu neden olur. Eğer sizde ağız kokusundan şikayetçiyseniz, evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz çözüm önerileri verdiğimiz “Ağız kokusuna 5 doğal çözüm” adlı makalemizi okuyabilirsiniz. 

Ağız Kokusuna İyi Gelen 5 Doğal Çözüm Önerisi 

Kahve Çiğnemek 

Kükürt bileşikleri, ağızda yaşayan ve hoş olmayan kokulara neden olan bakteri kalıntılarıdır. Kahve çekirdeklerini çiğnemek kükürt bileşiklerini ortadan kaldırır. Yemekten sonra Türk kahvesi içmek de ağız kokusunu etkili bir şekilde ortadan kaldıracaktır. 

Tarçın Tüketmek 

Ağız Kokusuna 5 Doğal Çözüm
Ağız Kokusuna 5 Doğal Çözüm

Mis gibi kokusu olan tarçın genellikle tatlılarda tercih ediliyor. Ağız kokuları için oldukça etkili olan tarçın, ağız kokusunu anlık değil kökten yok edecektir. Ağız bakterileri yok etmede oldukça etkili olan tarçın, yağ asidi ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bu nedenle yediğiniz ve içtiğiniz her şeyin üzerine biraz öğütülmüş tarçın serperek veya içeceklerinize bir çubuk tarçın ekleyerek bu özelliklerden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. 

Karanfil Çiğnemek 

Kendine has keskin kokusu nedeniyle ağzınıza attığınız anda size rahatlatıcı bir his veren karanfil, güçlü antioksidan özelliği gösterdiği için diş eti iltihabı gibi birçok soruna da iyi gelir. Bu sayede düzenli tüketildiğinde ağız kokusunu gidermeye de yardımcı olur. Ağız kokusunun önüne geçmek için tek yapmanız gereken 2 ya da 3 defa ağzınıza 1-2 tane karanfil atıp çiğnemek. Sadece abartıya kaçmamaya dikkat etmeniz gerekiyor. 

Peynir Yemek 

Yapılan araştırmalar yemekten hemen sonra peynir tüketmenin ağızdaki asitliği azalttığını ve böylece diş çürüğü oluşumunu engellediğini göstermiştir. Peynir yemek ağız kokusunun oluşmasını da engeller. 

Limon Suyu Tüketmek 

Ağız Kokusuna 5 Doğal Çözüm
Ağız Kokusuna 5 Doğal Çözüm

Asidik yapısı ve güçlü antioksidan özellikleri nedeniyle limon, ağız kokusuna neden olan bakterileri yok ederek ağız kokusunun önüne geçer. Limon suyunu tek başına içmek mideye zararlı olduğu için limon dilimlerini suyunuza ya da çayınıza ekleyebilirsiniz. Limon dilimleri dışında, limonu içeceklerinize sıkarak da kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir