Aldatma Nerede Başlar?
  1. Anasayfa
  2. Aşk & Cinsellik

Aldatma Nerede Başlar?

Görünüşte mutlu olan birçok çifti tehdit eden sadakatsizlik, bugünlerde çok yaygın. Konuyla ilgili yapılan araştırmalara göre insanlar doğalarını aldatmaya eğilimlidirler. Peki, aldatma nerede başlar? 

Birini hayal ettiğimizde hile aldatmış sayılır mıyız? Ya da yanaktan masum bir öpücüğe karşı olmadığımızda? Aslında uzmanlar aldatmanın tanımının kişiden kişiye değiştiğini söylüyor. Her şey hayata ve ilişkilere nasıl baktığınıza bağlı. Burada önemli olan aldatmanın sebebini bilmektir. Bazen eşimizde bulamadığımız ilgi ve empati eksikliği aldatmaya yol açar, bazen de cinsel istekler aldatmaya yol açar. 

İnsanlar istediklerini yapmakta özgür olmasalar da istediklerini düşünmekte kesinlikle özgürdürler. Rüyada başkalarıyla flört etmek veya gözlerle masum bir şekilde flört etmek, ilişkiye zarar vermiyorsa aldatma olarak kabul edilmeyebilir. 

Erkekler Kadınlara Oranla Daha mı Çok Aldatıyor? 

Araştırmalar erkeklerin kadınlardan daha fazla aldatmaya meyilli olduğunu gösteriyor. Bunun nedenlerinden biri de toplumsal değerlerin aldatma karşısında erkeklere karşı daha hoşgörülü olmasıdır. Zamanı gelince, erkekler de aldatmayı sosyal statü göstergesi olarak kullanabilirler. Bunun yanında bazı erkekler hayali aldatma hikayeler uydurarak bile sosyal ortamlarında daha iyi bir yer edinebiliyorlar. 

Aldatma Nerede Başlar?
Aldatma Nerede Başlar?

Kadınlar Aldatıyor mu? 

Araştırmalara göre kadınların aldatma oranı erkeklerinkine çok yakın. Kadınların aldatma sebepleri arasında sevgi ya da duygusal nedenler yok. Yani bir kadın başka bir erkeği sadece cinsel arzusundan dolayı aldatabilir. Ancak toplumda erkeğe gösterilen hoşgörü ve kabul elbette kadınlara gösterilmez. 

Aldatma sorunu artık her iki kişiden birini ilgilendiriyor. Araştırmalar erkeklerin daha çok aldattığını gösterse de sadece erkekler aldatıyor diyemeyiz. Şu matematiği yapabiliriz; Her erkek bir kadını aldatır. Bütün bu kadınların bekar olduğunu varsayamayız. Bu, “aldatan erkekler” kadar neredeyse aldatan kadın olduğu anlamına gelir. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir