Anasonun Faydaları
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Anasonun Faydaları

İlaçlarda hammadde olarak kullanılması nedeniyle anasonun faydaları bulunsa da, tüketirken biraz daha dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle bazı ile ilaçlar ile etkileşime girecek özellikler göstermesi, bu bitkinin kullanımında dikkatli olunmasının önemini artırmaktadır.

Anasonun Faydaları Nelerdir?

Her şeyden önce anasonu kullanırken aşırıya gitmemek önem taşır. Düzenli ve kararında tüketmeniz halinde anasonun faydaları şunlardır;

Kemiklerin Güçlenmesine Yardımcı Olur

Kalsiyum ve magnezyum gibi mineral içerikleri sayesinde kemiklerin daha güçlü hale gelmesine yardımcı olur. Yaşın ilerlemesiyle birlikte kemiklerde görülebilecek kırılma ve kemik erimesi gibi sorunların önlenmesi için tavsiye edilen bitkilerden biridir. Genç yaşlarda ise kemiklerin gelişiminde önemli etkilerinin olduğu bilinmektedir.

Sindirim Sistemini Korumaya Yardımcı Olur

Sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak istiyorsanız antioksidanlar ve mineraller bakımından zengin besinleri tüketmeniz gerekir. Anason çayı kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, kükürt, manganez ve daha birçok mineral bakımından zengindir. Dolayısıyla bağırsak hareketlerinin artmasına yardımcı olur.

Aynı zamanda bağırsaklardaki sağlıklı bakterilerde artışa neden olacağı için, genel sindirim sistemi problemlerinin önlenmesinde etkileri bulunmaktadır. Fazla anason çayı tüketilmesi mide üzerinde çeşitli semptomlara neden olabileceği için, mutlaka az  ancak düzenli tüketmeye önem verilmelidir.

Cildi Güzelleştirir

Anasonun Faydaları
Anasonun Faydaları

Cilt sağlığının korunması için antioksidanlar ve C vitamini bakımından zengindir. Cildin sağlıklı ve güzel bir görünüme kavuşması için C vitamininin önemi uzun zamandır bilinmektedir.

Antioksidanlar ise vücutta hücre hasarının önlenmesi için gereken besin bileşiklerdir. Bu iki besin bileşiği bakımından da zengin olan anason, dolayısıyla cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak güzellik ve sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Birçok bitki çayın da olduğu gibi anason çayı da bazal metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Ayrıca normal metabolik sağlığın korunması da anasonun faydaları   arasında yer alır.

Bazal metabolizmanın hızlanması, egzersiz gibi aktiviteler sonrasında da metabolizmanın aktif olarak çalışmasına etki etmektedir. Bunun sonucunda daha fazla yağ yakabilir ve zayıflama sürecini verimli hale getirebilirsiniz.

Kalp Hastalıkları ve Felç Riskini Önler

Yüksek tansiyon, felç ve kalp hastalıklarının görülmesine neden olur. Anason çayının düzenli olarak tüketilmesi tansiyonun  yükselmesine sebep olabilecek faktörleri ortadan kaldırabilir.

Dolayısıyla da tansiyonun kontrol altında tutulması, kalp krizi başta olmak üzere kalp hastalıklarının görülme olasılığını düşürür. Bununla birlikte yine bir başka kardiyovasküler sağlık problemi olan felç riski de azalmaktadır.

Uyku Kalitesini Artırır

Uyku kalitesi üzerindeki etkileri hem sindirim sistemi hem de stres faktörünün yönetimi ile sağlanır. Anason sindirim sistemini rahatlattığı için, burada görülebilecek sorunların uyku kalitesine etki etmesini önler. Ayrıca stresin etkilerini azaltması da, dolayısıyla uyku bozukluklarının önlenmesine fayda sağlar.

Kan Şekerini Kontrol Altında Tutmaya Yardımcıdır

Anasonun Faydaları
Anasonun Faydaları

Kan şekerinin aşırı yüksek olması, diyabet gibi rahatsızlıklarını görülmesine neden olur. Belirli aralıklarla düzenli olarak anason çayı tüketilmesi, diyabet gibi kronik problemlerin önlenmesine de etki edebilmektedir.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir