Balın Cilde Faydaları Nelerdir? 
  1. Anasayfa
  2. Cilt Bakımı

Balın Cilde Faydaları Nelerdir? 

Balın sayısız faydasını bilmeyen yoktur. Özellikle sağlık söz konusu olduğunda her zaman ilk başvurduğumuz ürünlerden biri baldır. Hastalanınca, boğaz ağrısı yaşayınca, kendini enerjisiz hissedince hemen bala başvururuz. Liste böyle uzayıp gitmektedir. Hem sağlık destekleyicisi hem de lezzetli bir kahvaltılık ürün olarak tükettiğimiz balın cilde faydaları da bir hayli fazladır. İçerdiği vitaminlerden dolayı sık sık cilt nemlendirmesinde kullanılan balın cilde faydaları nelerdir? yazımızda yer alıyor.  

Balın Cilde Mucizevi Etkileri 

Bal, içerdiği vitaminler sayesinde yüzün ışıl ışıl görünmesini sağlar. Tüm cilt tipleri için uygun olan bal, kuru cildi nemlendirir ve yağlı ciltler için sebum dengesini korur. Yaşlanma karşıtı özellikleri sayesinde yaşlanmayı ve kaz ayağı gibi tüm kırışıklık belirtilerini geciktirebilir. Güneş lekeleri için oldukça faydalı bakım sağlar. Lekeleri gözle görülür şekilde azaltır. Zararlı UV ışınlarına karşı yüksek koruma sağlar. Balın cildi ölü hücrelerden arındıran ve cildin taze görünmesini sağlayan doğal bir peeling etkisi vardır. Ayrıca gözenek temizleyici bal, siyah nokta oluşumunu engeller. Ciltte sivilce ve akne oluşumunu engeller. Antiseptik özelliği sayesinde ciltteki yaraların hızla iyileşmesine yardımcı olur. Mantar, egzama ve sedef hastalığı gibi durumların tedavisinde bal iyileşme sürecine yardımcı olur. 

Balın Cilde Faydaları Nelerdir? 
Balın Cilde Faydaları Nelerdir?

Balın Cilde Zararları Nelerdir? 

Balın içerdiği faydalı vitamin ve mineraller nedeniyle cilt sağlığı için pek çok faydası olduğu bir gerçektir. Ancak bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle öncelikle; Balın gıda olarak tüketilmesine karşı alerjisi olan kişilerin bu gıdayı ciltte kullanmamaları gerekmektedir. Balın cilt üzerindeki faydalarından yararlanmak isteyen kişiler bunun için bal özü içeren etkili ve güvenilir cilt bakım ürünlerinden faydalanabilir. Böylece bal direkt olarak cildiniz ile temas etmeyecektir. Cildinize daha etkili bakım sağlamak için bu tür ürünlerde diğer cilt güzelleştirici bileşenleri de ekleyerek kullanabilirsiniz. 

 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir