Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman (Kaçıncı Haftada) Belli Olur? 
  1. Anasayfa
  2. Hamilelik

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman (Kaçıncı Haftada) Belli Olur? 

Hamileliğin ilk haftasından itibaren anne baba adayları bebeklerinin cinsiyetini merak ederler. Bebeğinin cinsiyetine göre hazırlıklara başlamak isteyen ebeveynler, bebeğin cinsiyeti ne zaman (kaçıncı haftada) belli olur? Sorusunun cevabını bilmek isterler. Sizde yazımızın devamını okuyarak bu sorunun cevabını öğrenebilirsiniz. 

Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Haftada Belli Olur? 

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman (Kaçıncı Haftada) Belli Olur? 
Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman (Kaçıncı Haftada) Belli Olur?

Bebeğin cinsiyetinin öğrenileceği hafta, kullanılan yönteme göre değişiklik gösterir. Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için kullanılan yöntemler şu şekildedir: 

Ultrason ile Cinsiyet Belirleme 

Cinsiyet belirlemede en yaygın kullanılan yöntem ultrasondur. Ultrasonda bebeğin cinsiyeti 14. haftadan itibaren belirlenir. Ancak kesin cinsiyet hamileliğin 16. haftasında belirlenir. Ayrıca, bir ultrasondan cinsiyetin doğru bir şekilde tahmin edilmesi için bebeğin bacakları açık şekilde uygun pozisyonda olması gerektiğine de dikkat edilmelidir. 

Hamileliğin ilk 3 ayında cinsiyeti doğru bir şekilde tahmin etmek için bilimsel araştırmalar yapılmış olmasına rağmen, ultrason teknolojisinin hamileliğin ilk 3 ayında yani 14. haftasında cinsiyeti %100 tespit edebildiği görülmemiştir. Başka bir deyişle, 14 haftadan önce ultrasonla yapılan cinsiyet tahminleri %100 doğru olmaz ve cinsiyet daha sonra değişebilir. 

Anne Karnında Fetal DNA Testi ile Cinsiyet Belirleme 

Fetal DNA testi, gebeliğin 10-12. günlerinde anne kanında yapılır. Bu haftalar arasında anneden kan alınır. Alınan kandan fetal hücreler izole edilir ve hücreler incelenerek bebeğin cinsiyeti belirlenir. 

Bu test, Down sendromu gibi bebeklerde genetik anormallikleri araştırmak için kullanılır. Sadece cinsiyet tahmini için değil. Çiftin cinsiyetle ilgili bir genetik öyküsü varsa, test cinsiyeti belirleyecek ve hasta ile paylaşacaktır. Bunun dışında cinsiyeti öğrenmek için ülkemizde bu testi geçmek mümkün değildir. 

Koryon Villus Biyopsisi ile Cinsiyet Belirleme 

Koryon villus biyopsisi (CVS), bebeklerde genetik anormallikleri tespit eden bir testtir. Kromozomal anormallikler açısından risk grubundaki hastalarda uygulanır. CVS işleminde hamileliğin 12. haftasında anne rahmine iğne batırılır ve plasenta bir parça çıkarılır. Bu test ile ilk birkaç hafta içinde cinsiyet belirlenir. Fakat endikasyon yoksa bebeğin cinsiyeti ebeveyne söylenmez. 

Amniyosentez ile Cinsiyet Belirleme 

Hamileliğin 16-18. Haftaları arasında yapılan amniyosentez testinin amacı koryon villus biyopsisi ile aynıdır. Cinsiyete bağlı genetik bozuklukları araştırmak için test yapılmazsa, yasal nedenlerle bebeğin cinsiyeti söylenmez. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir