Canon’dan sinema, TV ve belgesel yapımcılığına özel iddialı yeni seri
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Canon’dan sinema, TV ve belgesel yapımcılığına özel iddialı yeni seri

Görüntüleme teknolojileri lideri Canon üstün teknolojiye sahip yeni ürünleri ile yayıncılara ve film yapımcılarına yüksek kalitede 4K içerik oluşturma esnekliği sunuyor. Yeni seride bulunan kameralar; sinema, TV yayıncılığı, belgesel, kurumsal etkinlikler ve eğitimler dahil olmak üzere çok çeşitli amaçlar için kullanılabiliyor. Güçlendirilmiş kamera işlevleri, yayın kalitesinde video çekimi, prodüksiyon verimliliğini arttıran geliştirilmiş bağlantı seçenekleriyle iş akışlarında kullanıcıların en büyük yardımcısı; Canon oluyor. 

 

Görüntüleme teknolojileri lideri Canon; profesyonel yayıncılar, stüdyolar ve canlı etkinlik prodüksiyonları için tasarlanan 12G-SDI bağlantı özellikli bir PTZ kamerası olan CR-N700’ün yanı sıra XA65, XA60, XA75 ve XA70 modellerinden oluşan dört profesyonel kamera ile kullanıcılarına yenilikçi çözümler sunuyor. Canon’un kompakt kamera ürünleriyle, tüm çekim senaryolarında kolayca 4K videolar çekilebiliyor. Yeni ürünler sinema ve televizyon profesyonellerinin hayatını kolaylaştırırken, gelecek vaat eden film yapımcıları ve belgeselciler düşünülerek tasarlanan bu ürünler, bir profesyonel gibi çekim yapabilmek için kullanımı kolay, profesyonel beceriler sunan çok işlevli bir kamera olarak kullanıcılarını karşılıyor.

 

Kolayca yayın kalitesinde çekimler yapın

Canon’un yayıncılık mirasını temel alan CR-N700 modelinde kaydırma, eğme ve zum aralığının tamamında hassas odaklanma için profesyonel kameralardaki akıllı AF özelliği bulunuyor. CR-N700, sahip olduğu 1,0 Tip CMOS sensör ve DIGIC DV7 işlemcisi ile yayıncıların mevcut taleplerini karşılıyor ve olağanüstü içerikler için 4K UHD 60P 4:2:2 10 bit görüntüleme sunuyor. Yüksek kalitede iletim yapabilen Canon’un en yeni PTZ kamerası, içerik üreticilerinin IP üzerinden 4K 60P akış yapabilmelerine olanak tanıyor. Full HD’de çekim yaparken 15X optik zumlama ve 30X geliştirilmiş zumlama kapasitesine sahip lensleriyle kusursuz bir görüntü kalitesi inşa ediyor. Realite şovlar ve spor çekimlerinde uzak mesafeden dahi pürüzsüz ve dengeli bir çekim elde etmek için kullanıcıların ekstra ihtiyacı olan tek yardımcısı Canon’un ünlü Görüntü Sabitleyicisi oluyor. 

 

CR-N700’ün sahip olduğu IR düşük filtre ve Gece Modu ile neredeyse tamamen karanlık bir ortamda çekim yapmayı mümkün kılıyor. Geliştirilmiş sürücü mekanizması, hareketlerin 0,1°/saniye kadar yavaş ve hassas olmasını sağlayarak sinematik çekimler yapabilmeyi sağlıyor. Buna ek olarak Canon’un RC-IP100 kumandası ve Uzaktan Fotoğraf Makinesi Kontrolü Uygulaması kumandaları ve seçili üçüncü taraf kumandalarla uyumlu olan bu kamera, mevcut prodüksiyon düzenekleriyle entegrasyonu daha da kolaylaştırıyor. Ayrıca kırpma özelliği ile de Full HD formatta iki ayrı akışı aynı anda yönetebiliyor. 

 

Yüksek kalitede 4K çekim

Canon’un yeni seride kullanıma sunduğu; XA65, XA60, XA75 ve XA70 modellerinden oluşan dört profesyonel kamera; belgeseller, kurumsal etkinlikler ve eğitimler dahil olmak üzere çok çeşitli amaçlar için kullanılabiliyor. Geliştirilmiş otomatik odaklama ve yüz algılama işleviyle olağanüstü 4K kalitesinde içerik üretilebilen bu modellerin tümü MP4 kayıt yapabilirken, dört profesyonel kamerada yayıncılık uygulamalarını desteklemek için de XF-AVC kayıt özelliği bulunuyor.

 

Canon’un hassas AF sistemlerine sahip olan, 4K UHD ve Full HD görüntüler çekebilen XA65/XA60 ve XA75/XA70 modelleri, birçok farklı çekim senaryosu için ideal seçenek haline geliyor. 35 mm eşdeğeri odak uzaklığına ulaşabilen XA65/XA60 modeli 20x optik zum, XA75/XA70 modeli ise 15x zum kapasitesi sunarken XA65/XA60’da 800x ve XA75/XA70’de 600x seviyesine çıkan zum seviyeleri ile de kusursuz çekimler yapılabiliyor. 

 

Çeşitli esnek kayıt seçeneklerine sahip olan XA65/XA60 ve XA75/XA70, ister yayıncılık için ister daha küçük bir codec dizisi olsun profesyonel iş akışlarına kolayca uyum sağlayabiliyor. Ağır ve Hızlı Çekim kayıt dahil çok sayıda uzman kayıt seçeneği, video görüntüsüne tarih ve saati yerleştiren ekran görüntüsü kaydı ve karanlıkta çekim yapmak için bir kızılötesi moduyla bu kameralar, çok çeşitli kullanım durumlarına uygunluklarıyla öne çıkıyor. Ayrıca Canon’un yeni profesyonel kameraları yüksek çözünürlüklü videonun basit ve hızlı bir şekilde iletilmesi için çeşitli bağlantı seçeneklerini de beraberinde sunuyor.

 

CR-N700 temel özellikler:

 • DIGIC DV7 İşlemci özellikli 1,0 Tip CMOS sensör, 4K60P 4:2:2 10-bit çekim sunar.
 • 15x Optik Zum (30x Geliştirilmiş Zum)
 • iTR AF X özellikli Dual Pixel AF
 • NDI|HX, SRT, FreeD, RTMP(S), RTP, RTSP, Standart iletişim protokolü ve Canon XC dahil çok sayıda protokol
 • 12G-SDI çıkışı ile güçlendirilmiş bağlantı

 

XA75/XA70 temel özellikler:

 • 4K UHD kayıt için 1 inç Tip CMOS Sensör ve DIGIC DV6 İşlemci
 • 15x optik zum ile 40x dijital zum
 • DUAL Pixel CMOS AF ve yüz takibi
 • 4 kanallı ses kaydıyla Dual XLR ses girişi
 • Kızıl Ötesi Kayıt Desteği
 • USB Video Sınıfı (UVC) Desteği
 • 3G-SDI (sadece XA75) ve HDMI çıkışı
   

XA65/XA60 temel özellikler:

 • 4K UHD kayıt için 1/2,3 inç Tip CMOS Sensör ve DIGIC DV6 İşlemci
 • 20x optik zum ile 40x dijital zum
 • 4 kanallı ses kaydıyla Dual XLR ses girişi
 • Kızıl Ötesi Kayıt Desteği
 • USB Video Sınıfı (UVC) Desteği
 • 3G-SDI (sadece XA65) ve HDMI Çıkışı

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir