Çiğ Fındığın Faydaları
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Çiğ Fındığın Faydaları

Çoğunlukla Karadeniz bölgesinde yetişen çiğ fındığın faydaları say say bitmiyor. Lezzeti ve sağlığa faydaları nedeni ile hemen hemen herkes tarafından seviliyor ve tüketiliyor. Özellikle çiğ kavrulmamış fındık önemli bir besin kaynağı olarak kabul edilmektedir. Fındık E vitamini açısından zengindir. Uzmanlar besin değerleri ve faydalarından dolayı fındığın genellikle çiğ tüketilmesini tavsiye ediyor. Fındığın kemik sağlığına, kanserle mücadeleye, bağışıklığı güçlendirmeye, kalbe ve damara faydaları nelerdir Fındığın yararları ve zararları nelerdir? Gelin, yazımızın devamında hep beraber inceleyelim.

Çiğ Fındığın Faydaları Nelerdir?

Çiğ fındığın hem sağlığa faydaları hem de tok tutma özelliği ile uzmanlar tarafından sıkça önerilen bir yemiştir. Çiğ fındık, kavrulmuş fındığın iki katı kadar antioksidan içerir ve besin değeri oldukça yüksektir.

Bir besin ve enerji kaynağı olmasının yanı sıra bol miktarda sağlıklı yağ içerdiği için de bol miktarda kalori içerir. Fındık E vitamini, B vitamini, folik asit ve lif kaynağıdır. Buna ek olarak magnezyum, bakır, potasyum, selenyum ve fosfor gibi mineraller bakımdan da zengindir. Bu neden ile birçok hastalığa iyi gelmektedir. Ham, kavrulmamış fındıklar daha faydalıdır çünkü kavurma sırasında yağlarının %15’inden fazlası zarar görür.

Kilo Vermede Etkilidir

Kilo vermek isteyenler için çiğ fındık bir nimettir. Zengin lif deposu olduğu için insanı tok tutar. Öte yandan kabızlığı önler ve bağırsak hareketlerine yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Fındık yağı zengin bir E vitamini kaynağıdır. E vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasını önleyerek anemi riskini azalttığı bilinmektedir. Doğru kan dolaşımı, ateş, soğuk algınlığı ve diğer hastalık riskini azaltarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yaşlanmayı Geciktirir

İçeriğindeki bol miktarda antioksidan sayesinde cilde zarar verebilecek çeşitli zararlı maddelerden vücudu korur ve cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. E vitamini sayesinde ölü hücrelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Cilt daha sağlıklı hale gelir ve daha genç görünür.

Sinirleri Sağlamlaştırır

Fındık ayrıca zengin bir B6 vitamini kaynağıdır. B6 Vitamini; elektrik sinyallerinin hızını ve verimini artıran, sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan miyelin (sinir kılıfı) üretimi için gerekli bir vitamindir. Ayrıca sinir sistemimizin sağlıklı çalışabilmesi için serotonin, melatonin, epinefrin gibi hormonların salgılanması için B6 vitamini desteğine ihtiyaç vardır.

Kötü Kolesterol Seviyesinin Azaltır

Fındık kötü kolesterolü düşürür. Düzenli olarak tüketildiğinde büyük faydaları vardır.

Beyin Sağlığına Faydalıdır

Fındık, proantosiyanidinler, kersetin ve kaempferol gibi fitokimyasallar içerir. Bu prosiyanidinler, “flavonoidler” adı verilen bir gruba aittir. Flavonoidler beyin sağlığını destekler. Ayrıca triptofan ve izolösin amino asitleri açısından zengin olduğu için kişinin zihinsel ve psikolojik olarak daha iyi hissetmenizi sağlar.

Diyabet Riskini Düşürür

Fındık, kan şekerini dengeleyen ve diyabet riskini ortadan kaldıran lif açısından zengindir.

Kanseri Engeller

Fındık güçlü bir antioksidandır. Sadece vücuttaki hücreleri yenilemekle kalmaz, aynı zamanda DNA’dan zarar görmüş hücreleri ve tümörleri azaltarak kanser riskini de azaltır. Fındıkta bulunan bir bileşik olan beta-sitosterol, meme ve prostat kanseri riskini de azaltabilir.

Kalp ve Damar Sağlığına Faydalıdır

İçerisindeki E vitamini, kardiyovasküler sağlığın korunmasına yardımcı olur. Öte yandan çiğ fındık kalp krizi riskini önleyen özelliklere sahiptir.

Kas Ağrılarının ve Krampların İyileşmesini Sağlar

Kalsiyum ve magnezyum içerdiğinden kas ağrılarına ve kramplara iyi gelir. Bu, vitamin eksikliklerinden kaynaklanan kas ağrıları ve krampları için birebir tedavilerden biridir. Özellikle çiğ fındık tüketimi bu konuda çok faydalı olacaktır.

Kemik Sağlığına İyi Gelir

Kemik sağlığına iyi gelen yüksek miktarda magnezyum içerir. Günde bir avuç fındık yemek, vücudunuza ihtiyaç duyduğu magnezyumu sağlayabilir. Ayrıca kemik erimesini engeller.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir