Diz ve Dirsek Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer? 
  1. Anasayfa
  2. Cilt Bakımı

Diz ve Dirsek Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer? 

Hiperpigmentasyon olarak da bilinen dirsek ve dizlerde koyulaşma birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Bu koyulaşmalar genellikle bir hastalık belirtisi değildir, ancak bu durumu vücudunuzun diğer bölgelerinde de düzenli olarak yaşıyorsanız, doktora görünmenizde faydalı olabilir. Sizler için hazırladığımız bu içerikte, diz ve dirsek kararması neden olur? Bu kararmalar nasıl geçer? Sorularını yanıtlayacağız. 

Diz ve Dirsek Kararmaları Neden Olur? 

Diz ve dirsek kararmalarına pek çok faktör neden olabilir ve bu da oldukça rahatsız edici görüntülere neden olabilir. Bu nedenler şu şekildedir: 

  • Bu bölgelerde ölü deri hücrelerin birikmesi 
  • Böcek ısırıkları, yaralar, yanıklar, kesikler vb. yara izleri iyileşmiş olsa bile kararmalara neden olabilir 
  • Güneş ışığına maruz kalma nedeni ile etkilenen bölgede artan pigmentasyon (hiperpigmentasyon) 
  • Sedef hastalığı 
  • Cilt bakım ürünleri 
  • Hamilelik veya diğer koşullar nedeni ile hormonal değişimler 
  • Çeşitli cilt koşulları 

Yukarıda belirtilen nedenler, diz ve dirsekler dahil vücudun pek çok yerinde kararmalara neden olabilir. Yüz ve ellere gösterilen bakımdan yoksun olan diz ve dirsek bölgeleri kararmaya daha meyillidir. Buna ek olarak, ten rengi koyu olan insanlar, ten rengi açık olan insanlara göre diz ve dirsek kararmasını daha fazla yaşarlar. 

Diz ve Dirsek Kararmaları Evde Nasıl Geçer? 

Diz ve Dirsek Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer? 
Diz ve Dirsek Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Hindistancevizi Yağı 

Saç ve cilt bakımında neredeyse her derde deva olan hindistancevizi yağı, diz ve dirsek kararlamalarına da iyi geliyor. Hindistancevizi yağı kararan bölgelerin rengini açma özelliğine sahiptir ve içerdiği E vitamini sayesinde cildi besler. Kararan bölgelere düzenli olarak hindistancevizi yağı uygulayarak kesin bir çözüm elde edebilirsiniz. 

Patates 

Hassas bir cildiniz varsa, cilt kararmalarınız için patates kullanabilirsiniz. Kararma yaşadığınız bölgeleri bir dilim patates ile yaklaşık beş dakika ovup ardından durulayabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise patates suyunu kararan bölgelere sürüp yaklaşık olarak on dakika bekleyin ve durulayın. Bu yöntem düzenli kullanımda olumlu sonuçlar verecektir. 

Elma Sirkesi 

Antiseptik olan ve koku oluşumunu engelleyen elma sirkesi ile koltuk altı, diz ve dirsek kararmasına çözüm bulabilirsiniz. Sirke asiditesi cilt beyazlatma için çok etkilidir. Ancak hassas bir cildiniz varsa öncelikle cildinizin küçük bir bölgesine sirke sürmek faydalı olabilir. Bu tedavi için elma sirkesini sorunlu bölgeye sürdükten sonra 15 dakika bekleyin ve durulayın. 

Aloe Vera 

Aloe vera ile cildinizdeki kararmaları yok edebilirsiniz. Aloe vera antibakteriyel özelliği ile cildi temizler ve besler. Bu doğal çözüm için aloe vera yapraklarından alınan jeli kararan bölgelere uygulayın ve iyice masaj yapın. Jelin kuruması için yaklaşık 15 dakika bekleyin. Jeli nazikçe ciltten silin, ardından cildi soğuk suyla durulayın. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir