Doğurganlık Sorununuzun Olmadığını Gösteren 5 İşaret
  1. Anasayfa
  2. Hamilelik

Doğurganlık Sorununuzun Olmadığını Gösteren 5 İşaret

Bazı işaretler kadının doğurganlık sorunu olup olmadığını gösterebilir. Doğurganlık problemi olup olmadığını anlamanız için, bu işaretlere dikkat edebilir ve erken önlem alabilirsiniz. Yazımızda bu problemi yaşayıp yaşamadığınızı gösteren 5 önemli işaretin neler olduğundan bahsettik. Doğurganlık ile adet döngüsü arasında önemli bir bağlantının olduğu önceden beri bilinen bir gerçektir. Adet görmemeniz veya yoğun bir şekilde adet düzensizliği yaşamanız, hormonlar etkisiyle gebelik probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Adet döneminin rahat geçmesi

Adet döngüsünün sancılı olması, sürecin olağan bir sonucudur. Ancak aşırı ağrılı adet dönemini geçirmeniz bu problemine işaret edebilir.

Şayet adet döngünüz düzenli ve fazla ağrılı geçmiyorsa, bu durum doğurganlık problemi olmadığına işaret etmektedir. Her ne kadar tek başına bir etken olmasa bile, doğurganlık için herhangi bir problem bulunmadığına dair önemli bir işaret olarak kabul edilir.

Yumurtlama belirtilerinin yaşanması

Düzenli adet görülen süreçlerde yumurtlama belirtilerinin yaşanması, gebelik probleminizin olmadığına işaret etmektedir. Bunu meme hassasiyetinin artması ve sulu vajinal akıntı gibi belirtiler ile tespit edebilirsiniz.

Psikolojik rahatlık

Kadının yapısı gereği doğurganlık döneminde salgılanan hormonlar, psikolojik olarak rahatlığa sebep olur. Şayet listemizde yer alan diğer işaretler ile birlikte ruhsal bir rahatlık yaşıyorsanız, doğurganlık probleminizin olmadığını göstermektedir.

Pelvik enfeksiyon yaşamamak

Bazı pelvik enfeksiyon türleri özellikle kronik sorunlarla birlikte hamile kalmayı ciddi anlamda zorlaştırır. Henüz hiç pelvik enfeksiyon yaşamadıysanız, doğurganlığınızda problem bulunmadığına dair bir işaret olarak düşünebilirsiniz.

Adet döngüsünün düzenli olması

Aylık adet döngüsünün oldukça düzenli olması, hamilelik konusunda şansınızın çok yüksek olduğunu gösterir. Düzenli adet döngüsünün sağlıklı gebelik için önemli bir işaret olduğu bilinmektedir.

Diğer taraftan düzenli veya düzensiz adet döngülerinin hamilelik ile doğrudan bağlantısı olduğu da bilinenler arasındadır. Adet döngüsünün düzenli olması kadınlarda yumurtlamanın da düzenli olduğuna işaret etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir