Dondurucuda Taze Fasulye Nasıl Saklanır? 
  1. Anasayfa
  2. Püf Noktası

Dondurucuda Taze Fasulye Nasıl Saklanır? 

Taze fasulye, sebze yemeklerinde kullanılan düşük kalorili bir besindir. Kilo vermeye yardımcı olan bu besin, kardiyovasküler hastalık riskini de azaltabilir. Sindirim sistemine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini destekleyen bu besin kışın dondurucuda rahatlıkla saklanabilir. Genellikle kavanozlarda veya buzdolabı poşetlerinde saklanır. Peki, dondurucuda taze fasulye nasıl saklanır? 

Taze Fasulye Dondurucuda Nasıl Saklanır? 

Taze fasulyeyi saklamanın en bilinen ve pratik yöntemi buzdolabında saklamaktır. Son yıllarda hane başına düşen dondurucu sayısındaki artış nedeniyle, konserve yeşil fasulye yerine taze fasulyeyi dondurucuda saklamak artık daha yaygın. 

Taze fasulyeyi buzdolabına atarken kullanabileceğiniz iki yöntem var. Birincisi çiğ taze fasulyeleri buzdolabına koymak; ikincisi ise taze fasulyeleri şoklayarak buzdolabında saklamak. Bu yazımızda her iki yöntemin de tarifini sizlerle paylaşacağız, istediğiniz saklama yöntemini kullanabilirsiniz. 

Taze Fasulyeleri Çiğ Saklama Yöntemi 

Öncelikle taze fasulyeleri yıkayıp fazla suyunu süzün. Fasulyelerin uç kısımlarını kesin ve çekirdeklerin büyüklüğüne göre istediğiniz kadar parçalara bölün. Sonrasında fasulyeleri büyük bir kâseye koyun. Bütün fasulyeler ayıklanıp bölündükten sonra bol su ile yıkayın. Daha sonra bir süzgece koyun ve fazla suyunun akması için bir süre bekletin. 

Yıkanmış ve süzülmüş fasulyeleri birer pişirimlik olacak şekilde ayırarak buzdolabı poşetlerine koyun. Poşetlerdeki havanın çıkması için elinizle poşetlere hafifçe bastırın. Poşetlerdeki havayı tamamen çıkarmak için poşetleri bir pipet yardımı ile vakumlayabilirsiniz. Hava tamamen alındıktan sonra torbayı sıkıca kapatın ve bir düğüm atarak dondurucuya koyun. 

Şoklama Yöntemi ile Taze Fasulye Saklama Yöntemi 

Dondurucuda Taze Fasulye Nasıl Saklanır? 
Dondurucuda Taze Fasulye Nasıl Saklanır?

Öncelikle taze fasulyeleri yıkayın. Uç kısımlarını kesin ve çekirdeklerin boyutuna göre parçalara ayırın. Daha sonra fasulyeleri büyük bir kâseye koyun. Tüm fasulyeler ayıklanıp bölündükten sonra bol su ile durulayın. Bir süzgece koyun ve fazla suyunun akması için bir süre bekletin. 

Fasulyeleri geniş bir tencereye alın, soyulmuş ve küp şeklinde doğranmış domatesleri, tuzu ve birkaç yemek kaşığı zeytinyağını ekleyip tencerenin kapağını kapatın. Fasulyeler pembeleşinceye kadar yaklaşık 5-10 dakika orta ateşte pişirin. Taze fasulyeleri pişirdikten sonra mümkünse balkon gibi açık bir alana koyun ve soğumaya bırakın. Soğuttuğunuz taze fasulyeleri birer pişirimlik olacak şekilde ayırın ve buzdolabı poşetlerine koyun. Poşetlerdeki havaları boşaltın ve ağzını kapatarak dondurucuya koyun. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir