Düşük karbonhidratlı besinler ile tok kalın
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Düşük karbonhidratlı besinler ile tok kalın

Düşük karbonhidratlı besinler tok kalmaya yardımcı oldukları gibi, içermiş oldukları sağlıklı yağlar ve diyet lifleri ile kilo verme sürecinde önemli faydalar sağlar. Şeker emilimini yavaşlatan besinlerin etkisini azaltan ve diyabeti önlemeye yardımcı olan bu yiyecekler, diyet çeşitliliğine dahil edilmesi gereken besinlerdir.

Düşük karbonhidratlı besinler nelerdir?

Genel tüketime dayalı olarak öne çıkan düşük karbonhidratlı yiyecekler şunlardır;

Et çeşitleri

Kümes hayvanlarının etleri, balık veya sığır eti, sindirimi daha uzun süren besin maddeleri bakımından zengin yiyeceklerdir. Bunların başında ise protein gelmektedir. Bu besinler içermiş oldukları proteinlerin sayesinde, açlığı kontrol etmeye yardımcı olarak kilo kaybına teşvik eder. Bu besinler kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine ve diyabetin kontrol altına alınmasına yardımcı olmaktadır.

Sebzeler

Sebzeler de düşük karbonhidratlı besinler arasındadır. İçermiş oldukları çok düşük karbonhidrat miktarlarının yanı sıra, tokluk hissi vermeleri ve sindirim sistemi sorunlarına iyi gelmeleri sağlıklı zayıflamak için önem taşımaktadır.

Özellikle brokoli, domates, lahana, ıspanak, karnabahar, marul, roka, salatalık ve kabak gibi sebzeler, diyet lifleri bakımından zengin besinlerdir. Aynı zamanda bu besinler mineral ve vitaminler bakımından da zengin içeriğe sahiptirler.

Yumurta çeşitleri

Kümes hayvanlarının yumurtaları, zengin protein içerikleri ile açlığı kontrol etmeye yardımcı olurlar. Diğer taraftan bıldırcın ve ördek gibi diğer hayvanların yumurtaları da aynı etkilere sahiptir.

Bu besinler, düşük karbonhidratlı olmaları nedeni ile zayıflama sürecinde sorunsuzca tüketilebilirler. Ancak aşırı yumurta tüketiminin kötü kolesterolü artıran etkilere sahip olacakları unutulmamalıdır.

Peynir çeşitleri

Keçi ve lor peyniri gibi birçok peynir çeşidi, düşük karbonhidratlı besinler arasında yer alırlar. Bu yüzden günlük protein ihtiyacınızı tamamlarken, diyetinizde peynirlere yer verebilirsiniz.

Tereyağı

Karbonhidrat içermeyen tereyağı, kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Diyabeti kontrol altında tutmak için tüketilebilecek hayvansal yağlardan biridir.

Sindiriminin daha uzun sürmesi, açlığı kontrol etmeye ve sağlıklı şekilde zayıflamaya etki etmektedir. Ancak tereyağının fazla tüketilmesi, sağlık açısından bazı semptomların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden tereyağı tüketirken daha dikkatli olmak faydalı olacaktır.

Yoğurt

Düşük karbonhidratlı yiyecekler arasındaki yoğurt, iyi yağlar ve proteinler açısından zengindir. Açlığı kontrol etmeye yardımcı olduğu gibi, kilo kaybı için de tavsiye edilmektedir. Düşük glisemik indekse sahip olan yoğurtların, kan şekeri seviyelerini dengede tutarak diyabeti kontrol altına almaya yardımcı oldukları bilinir.

Baharat çeşitleri

Kişniş, maydanoz, biber ve zerdeçal gibi baharat çeşitleri, karbonhidrat içerikleri bakımından düşüktür. Ayrıca bu besin maddeleri diyet lifleri bakımından zengin olup, uzun süre tok kalmaya yardımcı olurlar. Ancak birçok baharat çeşidinin iştah artırıcı özelliklerinin olduğu da unutulmamalıdır.

Taze ve kuru meyveler

Elma, armut, yaban mersini, çilek, ahududu başta olmak üzere, neredeyse tüm kuru ve taze meyve çeşitleri karbonhidrat açısından oldukça düşüktürler. Kuru meyvelerin taze meyvelere göre biraz daha fazla karbonhidrat içerdiklerine dikkat edilmelidir. Vücudun ihtiyacı olan genel mineral ve vitaminlerin alınması için, düzenli meyve tüketimine önem verilmesi gerekir.

Kuruyemişler

Badem, fındık, Antep fıstığı ve ceviz, diyet lifleri ve sağlıklı yağlar içeren besinlerdir. Düşük karbonhidrata sahip olan bu gıdalar, kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürmek ve kalp krizini önlemek için fayda sağlarlar.

Tokluk hissi vermeleri ile de dikkat çeken bu besinlerin düzenli tüketilmesi, zayıflama sürecinde faydalı olacaktır.

Sızma zeytinyağı

En sağlıklı yağların başında gelen zeytinyağı, düşük karbonhidratlı besinler arasında da gösterilmektedir.

Omega yağ asitleri bakımından zengin olan ve Antienflamatuar etkileri bulunan sızma zeytinyağının, kötü kolesterol seviyesini düşürmek için çok önemli faydaları bulunuyor.

 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir