EB 5 Vizesiyle Green Card Almak
  1. Anasayfa
  2. Genel

EB 5 Vizesiyle Green Card Almak

EB 5 yatırımcı vizesi yatırımcıya Green Card, sonrasında ABD vatandaşlığı hakkı tanıyan bir vize kategorisidir.

EB 5 Vizesi İle Ne Kadar Süre Green Card Alınabilir?

EB 5 yatırımcı vizesi almış kişiye, eşine ve 21 yaşından küçük evli olmayan çocuklarına ilk süreçte 2 yıllık Amerika’da ikamet izni verilmektedir. 2 yıllık sürenin bitme tarihinden 90 gün öncesinde daimi oturum izninin alınabilmesi için müracaat yapılmalıdır. Yapılan müracaat ile ABD’de 10 Amerikan vatandaşına tam zamanlı istihdam yaratıldığı, EB 5 vize şartlarının yerine getirildiği belgelenmelidir. Yapmış olduğunuz yatırımınızın istenilen tüm koşulları sağladığı belgelendiğinde daimi ikametgah belgesi olan Green Card alabilirsiniz.

EB 5 vizesi sahibine ilk süreçte 2 yıl şartlı oturum verilmesinin sebebi herhangi bir hile ve sahtekarlıkların yapılmasının önüne geçilmek istenmesidir. 2 senenin sonunda yatırımın Amerika’da değerlendirildiği ve gerekli istihdamın sağlanmış olduğu belgelendiği takdirde sorunsuz bir şekilde daimi oturum iznini almaya hak kazanmaktasınız. EB-5 vizesiyle elde edebildiğiniz Green Card yatırım yapan kişinin eşi ve 21 yaşından küçük evli olmayan çocukları içinde verilmektedir.

Green Card Aldıktan Kaç Yıl Sonra Amerika Vatandaşlığı Alınabilir?

Daimi oturum izni olarak da bilinmekte olan Green Card, ABD vatandaşlığını sonradan elde etmek isteyen kişilerin alması gereken daimi ikamet iznidir. Green Card aldığınız takdirde ABD vatandaşlığını alabilmeniz için 5 yıl geçmesi gereklidir. ABD vatandaşlığı, Amerikan vatandaşı ile evlenmeniz halinde Green Card elde edildikten 3 yıl sonrasında alma hakkına sahip olunsa da genel süreç yaklaşık 5 senedir. 5 senelik süre içerisinde sizin en az 2,5 senenizi Amerika’da geçirmiş olmanız zorunludur.

Green Card Sahibi Olanların ABD Vatandaşlığı Alması İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

  • Başvuru sahibi 18 yaşından büyük olmalıdır,
  • 5 senelik süreç içerisinde en 2,5 senenizin ABD’de geçirmiş olmalısınız,
  • 5 senedir Green Card sahibi olmalı (Evlilik durumunuzda 3 sene)

EB 5 Başvurusu Onayı ve Geçici Green Card Süreci

Yapmış olduğunuz EB 5 başvurunuzun ön onayı sonrasında EB-5 vizesi için belgeleri USCIS’dan Ankara’daki ABD Elçiliği vize birimine gönderilmektedir. Ankara’daki ABD Elçiliği’nde gerçekleşen görüşmeniz sonrasında göçmenlik vizenizin onaylanması halinde tarafınıza vize verilmektedir. 2 senelik geçici ikamet sağlayan Green Card tesliminiz ABD’de gerçekleştirilir. 2 senelik süreç içerisinde EB-5 projenizin faal olması, gerekli koşulları sağlamanız durumunda daimi ikamet hakkı sağlayan Green Card tarafınıza verilmektedir.

www.amerikarehberi.com olarak bu yazımızda EB 5 vizesiyle green card almak kolay mıdır? Sorusunu cevaplamaya çalıştık. Detaylar için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

EB 5 yatırımcı vizesi                     https://amerikarehberi.com/eb-5-vizesi-nedir-nasil-alinir/

Green Card                                  https://amerikarehberi.com/green-card-basvurusu-nasil-yapilir/

www.amerikarehberi.com           https://amerikarehberi.com/

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir