Emzirme Döneminde Kilo Verme Yolları
 1. Anasayfa
 2. Hamilelik

Emzirme Döneminde Kilo Verme Yolları

Emzirirken kalori kaybı 1 saatlik orta dereceli egzersize eşdeğerdir. Bu nedenle anne, emzirme döneminde dengeli beslenir ve yeterli sıvı alırsa ve doğum sonunda kilo alımı normal sınırlar içindeyse, 6 ayın sonunda aldığı fazla kiloları zaten verecektir. Emzirme döneminde kilo verme yolları nelerdir diye merak ediyorsanız yazımızı okuyarak bu soruya bir cevap bulabilirsiniz.

Anne sütü doğanın en değerli gıdasıdır. İlk 6 ay boyunca bebek her ağladığında emzirmek ve anne sütünden başka bir şey vermemek bebeği beslemenin etkili bir yoludur. Anne sütünün verimliliği bebeğiniz için çok önemlidir. Sadece anne sütü ile beslenen çocukların bağışıklık sistemleri daha güçlüdür ve bu nedenle birçok hastalığa karşı korunurlar. Sırf bu neden için bile anneler kilo vermek için emzirmekten vazgeçmemelidir. Emzirme döneminde günde yaklaşık 6-7 çay bardağı veya 600-700 ml süt salgılanır. Bunun için tüketilen kalori günde yaklaşık 500-700 kaloridir. Emzirirken kilo vermenin her annenin arzusu olduğu bir gerçektir fakat bu konuda aceleci davranmamak oldukça mühim.

Emzirme Döneminde Kilo Verme Yolları Nelerdir?

 • Beslenme planınızı bir beslenme uzmanı ile birlikte gözden geçirin ve uygun bir şekilde geliştirin.
 • Emzirme döneminde kilo kaybı haftada yarım kiloyu geçmemelidir. Acele etmeyin ve doğum kilonuzu sağlıklı bir şekilde verin.
 • Bebeğinizi sık sık besleyin. Besleme başına bebeğe yaklaşık 500-700 kcal enerji aktarılır. Bu, ortalama 1 saatlik orta dereceli egzersiz sırasında yakılan kalorilere eşdeğerdir. Böylece bebeğinizi ne kadar çok emzirirseniz, o kadar fazla enerji yakarsınız ve vücudunuz o kadar zayıflar.
 • Hamilelikte olduğu gibi emzirme döneminde de diyetiniz günde üç ve üç öğünden oluşmalıdır. Küçük, sık öğünler yediğinizden emin olun ve 5 ana besin grubunun tümünü beslenme düzeninizde ekli olduğundan emin olun.
 • Günlük sıvı ihtiyacınıza dikkat edin ve her emzirmeden sonra yaşadığınız sıvı kaybını yerine koyun. Her emzirmeden sonra 1-2 bardak sıvı alınmalıdır. Günde 2,5-3 litre su tüketmeye özen gösterin.
 • Sindirim sisteminin normal işlevi, sağlıklı kilo vermede önemli bir rol oynar. Bu nedenle diyetinizde posa içeren besinlere mutlaka yer vermelisiniz. Fasulye, sebze ve meyveler lif açısından zengin besinlerdir.
 • Metabolizmanızı hızlandırmak için yürüyüşe çıkın. Sadece temiz hava solumakla kalmaz, aynı zamanda kendinize de zaman ayırır daha sağlıklı bir ruh haline kavuşur ve vücudunuzun daha çabuk iyileşmesine yardımcı olursunuz.
 • Süt, yoğurt, yumurta ve peynir gibi kalsiyum ve protein açısından zengin yiyecekler yediğinizden emin olun. Bu gıdalar sadece kilo kontrolüne yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yeterli süt üretimini de sağlar.
 • Sütü artırmayı düşünün ve şekerli yiyeceklerden kaçının. Tatlı ihtiyacınızı gidermek için çikolata ve şerbetli tatlılar yerine sütlü ve meyveli tatlıları veya dondurmayı tercih etmek kalori kontrolü açısından oldukça faydalı olacaktır.
 • Hamur işleri ve fast food yemeklerinden kaçının. Daha fazla sebze yiyin, ancak sağlıklı diyerek sınırsız meyve tüketiminden kaçının.
 • Yemeklerde kullanılan yağların tüketimine dikkat edin. Yemeklerinizi kızartmak yerine kaynatarak, fırında veya ızgarada pişirin.
 • Doktorunuzun izni ile yürüyüş dışında pilates gibi hafif egzersizler yapabilirsiniz. Bu egzersizler aynı zamanda sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi de kolaylaştıracaktır.

 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir