En İyi Çamaşır Deterjanları 
  1. Anasayfa
  2. Yaşam

En İyi Çamaşır Deterjanları 

Çamaşır deterjanı evin vazgeçilmez ihtiyaçlarından biridir. Piyasada beyazlara, siyahlara, renklilere olmak üzere farklı çeşitlerde yüzlerce çamaşır deterjanı bulunmaktadır. Öte yandan bu yüzlerce deterjanın açıklaması, özellikleri, fiyatları alışveriş yaparken kafa karıştırmaktadır. Hassas deterjan, beyaz deterjan, leke çıkarıcı deyince insanların kafası çok karışıyor. Hassas kıyafetler için deterjan, beyazlar için deterjan, leke çıkarma için deterjan derken liste uzuyor ve kafalar iyice karışıyor. Peki bu kadar seçenek arasından en iyi çamaşır deterjanı hangisi? Gelin bu sorunun cevabını en iyi çamaşır deterjanları yazımızda derinlemesine inceleyelim. 

En iyi Çamaşır Deterjanı Seçimi Nasıl Belirlenmeli ? 

En iyi çamaşır deterjanı deyince aklınıza ne geliyor? Giysileri kar gibi beyaz yapan bir deterjan mı yoksa lekeleri çıkaran ve rengi koruyan bir deterjan mı? Aslında, tüm bunları bir ürün yapsa harika olurdu, değil mi? Bazı markalar tüm bunları tek bir üründe sunabileceğini iddia ediyor, ancak bunları ne ölçüde sağlayabiliyor? Tüm bu soruların ve daha fazlasının cevabını bulabileceğiniz ve deterjanlar konusundaki tereddütlerinizi ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak yazımızı kesinlikle okumalısınız. Ayrıca yazımızda en çok satan deterjanı değil, kullanımınız için en iyi deterjanı seçmenin öneminden de bahsedeceğiz. 

Deterjan Çeşitleri 

En İyi Çamaşır Deterjanları 
En İyi Çamaşır Deterjanları

Deterjan çeşitleri, etki şekline ve alanına göre farklılık gösterir. Önceleri jel formunda üretilen Arap sabunları ile başlayan deterjan serüveni artık toz ve sıvı formlarda çeşitlendi. Ayrıca, tablet formları çamaşır deterjanlarının dozajını uygun şekilde ayarlamak için geliştirilmiş olsa da çamaşır makinesi deterjanlarının tablet formları bulaşık makinesi deterjanları kadar popüler değildir. Tüketici bu konuda alıştığı formdan vazgeçmek istemiyor. Aslında piyasaya yeni çıkan ürün bir önceki üründen daha fazla fiyata satılıyor olması da yeni ürünleri seçilmeme noktasında etkilemektedir. 

Toz Deterjanlar 

Piyasada miktarları ve fiyatları nedeniyle tercih edilen birçok toz çamaşır deterjanı çeşidi bulunmaktadır. Ancak özellikle deterjan bölmesinde kalıntı bırakırlar. Düşük sıcaklıklarda erimeme riski her zaman vardır. Bazı özel markalar bu konuda iddialı olsa da çözüm sağlama konusunda yeterli değildir. En iyi çamaşır deterjanları giysiye kısa sürede nüfuz ettikleri sürece derinlemesine temizlik sağlayabilir. 

Sıvı Deterjanlar 

Sıvı deterjanlar, toz çamaşır deterjanlarından daha hızlı çözülür ve çamaşırlara nüfuz eder. Makinede kalıntı bırakmaz. Bu durumda, makine temizliği için malzeme tasarrufuna da yardımcı olur. Toz çamaşır deterjanından daha küçük gramajlıdır, ancak toz deterjanlar kadar çok giysiyi yıkayabilir. Toz çamaşır deterjanından daha kokuludurlar ve daha uzun süre kalıcı kokuya sahiptirler. Ancak toz çamaşır deterjanına göre daha pahalı olduğu söylenebilir. 

Leke Çıkarıcı Deterjanlar 

Leke çıkarıcı deterjanlar bağımsız ürünler olarak pazarlanabilse de, bazı deterjan markaları leke çıkarma konusunda kendinden emindir. Tek başına çıkarılması zor olan lekeler için geliştirilmiş leke çıkarıcı ürünü kullanmak veya yıkama sırasında deterjan gözüne koymak yeterlidir. 

En İyi Çamaşır Deterjanı Markaları 

En İyi Çamaşır Deterjanları 
En İyi Çamaşır Deterjanları

Perwoll 

Perwoll, özellikle renkli ve siyah giysiler için formüle edilmiş ilk deterjanlardan biri olmamasına rağmen, ülkemizdeki en bilinen markadır. Başlangıçta fiyatı nedeniyle düşük gelirli haneler tarafından satın alınırken düşünülen bu deterjan, son zamanlarda daha büyük ambalajı ve daha uygun fiyatı nedeniyle neredeyse her eve girmeyi başardı.  

Perwoll rengin ömrünü uzatıp parlaklığını korurken siyahların daha uzun süre siyah kalmasına yardımcı olur. Bu çerçevede özellikle renkli çamaşırlar için uygun olan Perwoll, bu konuda en iyi çamaşır deterjanları listesine girebilmektedir. 

ABC 

Ayşe Teyze’den bildiğimiz ABC çamaşır deterjanı ve çamaşır suyu ilk olarak bir el yıkama deterjanı çeşidi olarak hayatımıza girdi. Otomatik çamaşır makinelerinin yaygınlaşmasıyla birlikte otomatik çamaşır makineleri içinde üretimi de başlamıştır. Ayrıca ulusal pazarın ekonomik deterjan segmentinde satılmaktadır. Yerli olarak üretilmesinin yanı sıra etkili formülü ve uygun fiyatı ile en iyi çamaşır deterjanı markaları listemizde yer almaya hak kazanmıştır. Beyaz renkli kıyafetler için özel formüle edilmiş formülü sayesinde birçok tüketicinin neredeyse ilk tercihidir. 

Tursil 

Tursil en iyi deterjan markalarından biridir ve son yıllarda özellikle ekonomik toz deterjan paketlerinin uygun fiyatlarla satışı ile tanınmaya başlamıştır. Bu kurnaz satış stratejisi ile ulusal çapta pazarlanan marka birçok pazara giriş yapmıştır. Başarılı pazarlama sayesinde bu ülkede birçok kişinin deneyimlediği marka, uzun süre kalıcı kokusu ve renk koruyucu formülü ile öne çıkıyor. Ayrıca leke çıkarma konusunda oldukça iddialı olan bu markanın yan ürünleri de oldukça fazla. 

Alo 

Alo çamaşır deterjanı iyi bilinen ve sıklıkla tercih edilen bir markadır. Ülkemizde Alo adı altında satılsa da dünya çapında Tide markasıyla tanınmaktadır. Procter & Gamble tarafından üretilen marka, dekontaminasyon teknolojisini ilk uygulayan markadır. Uygulanan bu teknoloji ile özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok satan ve en iyi çamaşır deterjanı markalarından biri olmayı başarmıştır. Renkli ve beyaz kıyafetler için geliştirilen formül sayesinde tüketicilerin trendlerinden biri olmayı başarmıştır. 

Persil 

En iyi çamaşır deterjanları listesine giren bu marka, adını deterjanın ana bileşenleri olan perbonat ve silikatın kısaltmalarından alıyor. Özellikle renk konusunda oldukça başarılı olan marka, Alman mükemmelliği kullanılarak üretilip geliştirilmiştir. 

Ariel 

Ariel gerçekten en iyi leke çıkarıcıdır.  Bu yüzden en iyi çamaşır deterjanı denilince akla hep bu marka geliyor olsa gerek.  

Omo 

Omo, belirli bir yaşın üzerindeki insanların çamaşır deterjanı denince aklına gelen ilk marka olabilir, ancak bu başarıya her geçen gün daha da katkıda bulunmak için daha da iyiye gidiyor. Özellikle son zamanlarda Ar-Ge araştırmaları ve ürettiği sıvı deterjanlarla ilgili tüketici geri bildirimleri çok olumlu. Sloganı “Kirlenmek güzeldir!” olan deterjan çocuklara oyun oynarken kirlenme özgürlüğü verir. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir