Ev Yapımı Allık Tarifi 
  1. Anasayfa
  2. Makyaj

Ev Yapımı Allık Tarifi 

Doğal malzemelerle yapılan ev yapımı kozmetikler, cilt bakım ürünleri kadar popülerdir. Cildinize iyi bakmak istiyorsanız, doğal malzemeler kullanmanızı öneririz. Doğal malzemelerle kolaylıkla üretilebilen kozmetik ürünlerinden biri; allık. Allık yapımı göründüğü kadar zor değildir. Allık için tamamen doğal malzemeler kullanacağınız için elmacık kemiklerine çok doğal ve hoş bir renk verebilirsiniz. Doğal malzemelere aşina iseniz, malzemelere farklı tatlar ekleyebilirsiniz. Çok fazla malzeme gerektirmeyen bu allıklar sayesinde hazırlaması çok kolay pratik bir makyaj ürünlerine sahip olacaksınız. Ev yapımı allık tarifi yazımızda yer alıyor.

Ev Yapımı Allık 

Ev Yapımı Allık Tarifi 
Ev Yapımı Allık Tarifi

Mineral Allık 

Malzemeler 

Tarçın 

Bebek pudrası  

Kakao 

Hazırlanışı 

1 çay kaşığı öğütülmüş tarçın, kakao tozu ve kakao alın ve iyice karıştırın. Herkesin cilt tonu ve allık rengi farklıdır. Yani daha turuncu bir ton istiyorsanız tarçın ekleyin. Daha kahverengimsi bir ton istiyorsanız, kakao ekleyin. Karıştırdıktan sonra elinizde deneyin. Renk çok koyu ise, rengi açmak için bebek pudrası ekleyebilirsiniz.  

Sıkıştırılmış Allık 

Malzemeler 

1 çay kaşığı (silme) mısır nişastası 

1 çay kaşığının ucuyla kakao 

1 çay kaşığı hibiskus tozu 

10 damla kadar Hindistan cevizi yağı 

Hazırlanışı 

Mısır nişastasını allık için uygun olacak bir kaba alın ve üzerine istediğiniz renk tonuna ulaşasıyla kadar kakao ve hibiskus tozu ekleyin. Daha koyu bir allık istiyorsanız kakao daha pembesi bir allık istiyorsanız da hibiskus tozu ekleyin. Ardından kontrollü bir şekilde allığınızı içerisine Hindistan cevizi yağı ekleyin. Allığı karıştırarak, uygun bir araçla (çay kaşığı, küçük şişe altı) presleme işlemi yapıp, bıçak ile düzgün bir şekil verin. Böylelikle allığınız daha kremsi bir yapıda olacaktır. 

Ev Yapımı Allıklarda Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Ev yapımı allıklar hazır kozmetik ürünlerde olduğu gibi raf ömrünü arttırıcı maddeler içermez. Bundan dolayı yazımızda yer alan iki allığında raf ömrü 1 aydır. Doğal içerikli olmasından dolayı ürünlerin bozulma süresi kısadır. Bundan dolayı az miktarda allık yapıp bitirdikten sonra allığınızı yeniden yapmalısınız. Ayrıca evde yaptığınız allıklar hazır allıklar gibi çok fazla pigment vermeyecektir. Bundan dolayı kullandığınız ürünlerin oranlarını kolunuzda deneme yaparak arttırıp azaltabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir