Gebeliğin İlk Aylarında Nelerden Uzak Durmalısınız?
  1. Anasayfa
  2. Hamilelik

Gebeliğin İlk Aylarında Nelerden Uzak Durmalısınız?

Özellikle gebeliğin ilk aylarında anne ve bebek sağlığını ciddi manada olumsuz etkileyen bazı faktörler, gebelik boyunca da olumsuz etkiler bırakabilecek özelliklere sahiptir. Anne olmanın getirmiş olduğu mutluluğu gölgelememek için, hamilelik boyunca sağlık ve yaşam rutinimiz de bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Bu anne sağlığı kadar bebek sağlığı için de önem taşımaktadır.

Kendi Başınıza İlaç Kullanmayın

Sebep ne olursa olsun doktor tavsiyesi olmadan kendi başınıza azsa ilaç kullanmayın. Kullanacağınız ilaçların bebeğiniz için olumsuz sonuçlar doğuracağı unutulmamalıdır.

Diğer taraftan düşük veya ölü doğum gibi risklerin ortaya çıkabileceğini de unutmamak gerekir. Reçetesiz satılan ilaçlar da dâhil olmak üzere, mutlaka doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmaktan kaçının.

Ağır Egzersizler Yapmayın

Gebeliğin tamamında ağır egzersizler yapmaktan açınmanız gerekir. Özellikle ilk 3 ay içerisinde yapacağınız egzersizlerde daha fazla dikkatli olmanız, bebek gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için gereklidir.

Aşırı Kafein Tüketmeyin

Çay ve kahve gibi kafein içerikli içeceklerin aşırı tüketilmesi, anne karnındaki bebeğin sağlığı için iyi olmayabilir. Karnınızdaki bebeğin gelişme sürecinde olumsuz etkilenmemesi için, kafein içerikli içecekler tüketmekten kaçınmanız faydalı olacaktır.

Hamam Veya Saunaya Gitmeyin

Bu tip aşırı sıcak ortamlar bayılma ve susuz kalma gibi riskleri ortaya çıkarabilir. Bu nedenle aşırı sıcak ortamlardan kaçınarak, gebeliğin sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Az Pişmiş Veya Çiğ Et Tüketmeyin

Az pişmiş ya da çiğ et tüketmeniz, ciddi hastalıklarını görülmesine neden olabilir. Çünkü bu besinlerde çiğ tüketilmeleri halinde zararlı bakterilerin vücuda girmesi mümkündür.

Alkol ve Sigaradan Uzak Durun

Sadece hamileliğin ilk 3 ayında değil gebelik süreci boyunca sigara ve alkolden mutlaka uzak durmak gerekir. Hatta doğum yaptıktan sonra da emzirme sürecinde bu alışkanlıklar bebeğinize ciddi zararlar verir. Bu alışkanlıkları terk etmek, hayatın her döneminde sağlık için önem taşımaktadır.

Kadın Ruhu

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir