Greyfurt Diyeti
  1. Anasayfa
  2. Diyet

Greyfurt Diyeti

Hızlı kilo vermeyi vaat eden birçok diyetlerin biri olan greyfurt diyeti, egzersizler ile desteklendiğinde kilo verme sürecini sağlıklı bir şekilde hızlandırmaktadır. Özellikle Avrupa’da popüler kilo verme diyetlerinden biri olan program, sağlıklı kalarak formunu korumak isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

Greyfurt diyetinin esasen farklı versiyonları bulunmaktadır. Ortalama 12 gün yapılan diyet sonrasında 4 ile 5 kilo arası kilo kaybı beklenir. Greyfurt diyeti yaparak daha fazla kilo verdiğini iddia edenler bulunsa da, program sonrasında verilecek kilonun egzersiz programı ile alakalı olduğu unutmamalıdır. Yapılan bilimsel araştırmalar ve açıklamalar da dolayısıyla zaten greyfurtun yağ yakıcı özellikleri olduğunu gösteriyor. İçeriğinde bulunan enzimler greyfurtun yemeklerden önce tüketilmesi halinde yağ yakma konusunda faydalı olmasını sağlamaktadır.

Greyfurt Diyeti Yapılırken Neler Yenmeli ve Yenmemeli?

Kilo vermek için yapılan bu diyetin en önemli kısmı, yemeklerden önce yarım greyfurt ya da bir bardak greyfurt suyu tüketmektir. Kahvaltılarda, öğle ve akşam yemeklerinde sofraya oturmadan önce bir bardak greyfurt suyu ya da yarım greyfurt tüketilmesi, enzimlerin yağ yakım sürecini hızlandırılmasına katkı sağlamaktadır.

Genel manada serbest içerikli diyetlerden biri olduğu için, yüksek karbonhidratlı ve yağlı gıdalardan uzak durarak diyet programınızı kendiniz oluşturabilirsiniz. Burada günlük alacağınız kalorinin verdiğiniz kaloriden daha az olmasına dikkat etmek ve egzersiz yapmak da, greyfurt diyetini destekleyici sonuçlar almaya yardımcı olur.

Greyfurt diyeti uygularken yağsız kırmızı et ve tüm kümes hayvanlarının etlerini tüketebilirsiniz. Yağsız süt, mümkünse şekersiz çay ya da kahve gibi içecekler de bu diyette serbesttir. Tıpkı Türk diyetisyen ve beslenme uzmanı Canan Karatay’ın önermiş olduğu Karatay diyetinde olduğu gibi, greyfurt diyetinde de kalori alımına dikkat ederek sağlıklı besinler tüketmek koşuluyla birçok gıdayı tüketebilirsiniz.

Aşırı yağlı gıdalardan uzak durmanız ve yemeklerden önce greyfurt tüketilmesi diyetin en temel yönlerinden biridir. Karbonhidrat alımına dikkat ederek, işlenmiş gıdalarda bu diyet sürecinde tüketilmemelidir. Hatta işlenmiş gıdaların diyet sonrasındaki süreçlerde de mümkün olduğu kadar az tüketilmesi sağlık açısından önemlidir.

Greyfurt Diyetinin Dezavantajı Var mı?

Greyfurt Diyeti
Greyfurt Diyeti

En önemli dezavantajı uzun vadeli bir beslenme programı olmamasıdır. Diğer taraftan doğrudan örnek program listelerinin olmaması, diyeti yapmak isteyenler de kafa karışıklığına neden olabilir. Ancak tüketeceğiniz besinlerin kalori miktarı hakkında bilgi alarak kendi programınızı kendinizin oluşturulabilir olması, bir avantaj olarak düşünülebilir.

Ortalama olarak verilecek kilonun üzerinde bulunan bir diyet olması nedeniyle, bazı uzmanlar bunu sağlıksız görmektedir. Oysaki egzersizlerle desteklenerek uygulanan diyet sonrasında ayda ortalama 5 kilo vermek, sağlıksız bir program değildir. Üstelik diyet içeriğinin sağlıklı gıdalardan oluşması, nadiren yapılan bu açıklamaları çürütmektedir.

Fazla et yemeye teşvik edici bir diyet olması nedeniyle, kolesterol seviyesindeki artış diyetin dezavantajlarından biri olabilir. Bu nedenle etin yağsız kısımlarından ve mutlaka tütsülenmemiş olması önemlidir. Bazı hastalıklara sahip kişilerin diyet yapmadan önce doktora danışması daha ayrı bir önem taşımaktadır.

Sağlıklı besinler arasında yer alan greyfurtun, düşük kalorili olması ve yağ yakıcı özellikleri sayesinde diyet menülerinde sıklıkla yer aldığı görülmektedir. Herhangi bir programı bulunmasa da kalori hesabı yaparak kendinizin hazırlayacağı diyete bu ismin verilmiş olması, yemeklerden önce greyfurt tüketimi nedeniyledir. A ve c vitaminleri bakımından zengin olan greyfurt, magnezyum ve folat gibi mineraller bakımından da son derece zengin besin kaynakları arasındadır.

Zengin içeriği ile yağ yakıcı özellikler taşıyan meyve, doğru program hazırlanması ve egzersiz ile desteklenmesi halinde 15 günlük süreçte dikkate değer kilo kaybı yaşamanızı sağlayabilir.

 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir