Gümüş Ne ile Parlatılır?
  1. Anasayfa
  2. Püf Noktası

Gümüş Ne ile Parlatılır?

Evinde gümüş olan herkes bir defa dahi olsa gümüş ne ile parlatılır? sorusunun cevabını araştırmıştır. Takı ve aksesuarlar, ev dekor ürünleri veya gümüş mutfak eşyaları zamanla kararabilir. Bu kararma, gümüş üründeki kükürtten kaynaklanmaktadır. Bakımı ve temizliği yapılmayan gümüş eşyalar sararmaya ve kararmaya başlar. Bundan dolayı belirli sürelerde gümüşlerin temizlenmesi söylenir.

Eskimiş ve matlaşmış gümüş nasıl parlatılır diye soruyorsanız bu yazımızdan yardım alabilirsiniz. Rengini kaybetmiş ve kararmış gümüşleri evinizdeki malzemelerle nasıl parlatacağınızı düşünüyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. İşte o püf noktalar

Gümüş Ne İle Parlatılır? Gümüş Parlatmak İçin Pratik Öneriler

Diş Macunu

Kolye, küpe veya evde aklınıza gelebilecek herhangi bir gümüş eşyayı diş macunu ile parlatabilirsiniz. Öncelikle çatal bıçak takımlarınızı temizlemeye ve tazelemeye ihtiyaç duyuyorsanız diş macunu tam size göre bir ürün. Boş bir kaba su doldurun. Parlatmak istediğiniz ürünün tamamına diş macunu sürün.

Tüm koyu renkli alanların diş macunu ile kaplandığından emin olun. Eşyalarınızı su dolu kaba koyun ve 30 dakika bekletin. Ardından ılık suyla durulayın. Ilık sudan geçen ürünler, nemli bir bezle silindikten sonra yeni gibi görünecektir.

Alüminyum Folyo

Alüminyum folyonun mutfakta pek çok kullanım alanı var ve bu sefer sıra parlak gümüşlere sahip olmak için kullanılacak. Derin bir kaba su doldurun ve suyun üzerine 1 ölçek kabartma tozu dökün. Bir avuç folyoyu kesin ve suya ekleyin. Gümüş takılarını veya dekoratif eşyalarınız suya batırın ve çıkarın. Aynı adımları birkaç kez tekrarlayın. Bu yöntemle gümüş eşyalarınızın bakımını kolayca yapabilirsiniz.

Amonyak

Amonyak parlatan ve temizleyen bir maddedir. Temizleyeceğiniz ürüne göre bir kap seçin. Seçtiğiniz kaba 1 yemek kaşığı amonyak dökün ve ürünü kaba koyun. Gümüş malzemeyi kaplayacak şekilde ılık su ekleyerek temizleme işlemini başlatın. Yarım saat sonra gümüş eşyayı durulayın ve nemli bir bezle kurulayın farkı göreceksiniz.

Muz Kabuğu

Kolye, sofra takımı, aksesuar, biblo gibi gümüş eşyalarınızı tek bir malzeme ile kolayca temizleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, parlatmak istediğiniz kararmış gümüş ürünü muz kabuğu ile ovalamak.

Muz yapısındaki jelatinimsi sıvı ile kaplanmış gümüşün yarım saat ile bir saat arasında bekletin. Ardından nemli bir bezle silin. Bu işlemi belirli aralıklarla düzenli olarak yaparak gümüşün çabuk kararma ihtimalini geciktirmiş olursunuz.

Tuz ve Limon

Limonu ortadan ikiye ayırın. Düz bir kaba bir miktar tuz ekleyin. Kesmiş olduğunu limonun yarısını alın ve tuza batırın. Ardından gümüş eşyanızı bu limonla ovalayın. Bir süre sonra gümüş üründeki renk değişimini göreceksiniz. Temizleme işlemi bittikten sonra eşyanızı durulayın ve hemen güzelce kurulayın.

 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir