Hamilelik Lekeleri Nasıl Geçer? 
  1. Anasayfa
  2. Hamilelik

Hamilelik Lekeleri Nasıl Geçer? 

Hamilelik dönemi, beraberinde getirdikleri ve değiştirdikleri, bir kadının yaşadığı en farklı dönemin başlangıcıdır. Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Öyle ki, duygular değişir, fiziksel özellikler değişir ve küçük bir misafirle hayat değişir. Ancak çeşitli sağlık sorunları ve birçok estetik sorun kendini bu dönemde göstermeye başlar. Hamilelikten kaynaklanan cilt lekeleri bu dönemin en can sıkıcı sorunlarından biridir. Peki, hamilelik lekeleri nasıl geçer? Gelin, beraber inceleyelim. 

Hamilelik Lekeleri Neden Olur? 

Yağlı ve esnek cilde sahip hamile kadınlarda cilt lekeleri daha az görülürken, kuru cilt bu duruma daha duyarlıdır. Hafif kahverengi lekeler, normal yaşamda genellikle güneş lekelerine benzer. Genetik faktörler, güneş ışığı, yanlış beslenme alışkanlıkları ve hamilelikten uzun süre önce kullanılan bazı ilaçlar ciltte lekelere neden olabilir. 

İlaç kullanılmamış olsa bile, pigmenti aktive eden ana östrojen, progesteron ve melazma hormonları hiperpigmentasyonun artmasına neden olabilir. Sonuç olarak, cilt daha hassas hale gelir ve birçok hamile kadında görülen hamilelik lekeleri (malezma) gelişir. Güneşten gelen UV ışınlarına duyarlılık arttıkça ciltte lekeler oluşur. Yüz bölgesinde en fazla üst dudak, yanaklar ve alında oluşan hamilelik lekeleri yüzün haricinde boyun, kollar ve göğüs arasında da görülebilir. Güneş görmeyen bölgelerde ise lekeler koyu renkli olurlar ve genellikle hamilelikten sonra kaybolurlar. 

Malezma Nasıl Geçer? 

Hamilelik Lekeleri Nasıl Geçer? 
Hamilelik Lekeleri Nasıl Geçer?

Hormonal değişikliklerin yanı sıra hamileliğin ilk birkaç ayında birçok faktöre bağlı olarak oluşan lekeler için doğal yöntemler tercih ediliyor. Özellikle lohusalık döneminde C vitamini ve fitik asit gibi bitkisel içerikli doğal ürünler tercih edilmelidir. Leke kremleri tercih edilen bir diğer yöntemdir. Krem kullanımına rağmen lekelerin kaybolmaması durumunda uygulanabilecek tedaviler şu şekildedir; 

  • Leke mezoterapisi 
  • PRP tedavisi 
  • Kimyasal peeling 
  • Lazer tedavisi 

Bunlara ek olarak evde kendiniz uygulayabileceğiniz yöntemlerde vardır; 

  • Lekelere her gece yatmadan önce E vitamini ve hint yağı karışımı sürülürse cilt lekeleri gözle görülür şekilde azalır. 
  • Limonun içindeki asit ciltte leke ve koyulaşmayı önler. Limonun doğal beyazlatma özelliğinden faydalanabilirsiniz. 
  • Nişasta ve susam tohumlarını bir kapta ezin. İki malzemeyi kremsi bir kıvam alana kadar karıştırmaya devam edin. Elde edilen karışımı günlük olarak cilt lekelerine uygulayın. 
  • Kayısı, çilek ve salatalık sularını bir kapta eşit oranlarda birleştirin. Bu karışımı cilde uygulayın. 20 dakika bu şekilde bekledikten sonra cildinizi ılık suyla durulayın. 
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir