Hamilelikte Bacak Uyuşması Neden Olur?
  1. Anasayfa
  2. Hamilelik

Hamilelikte Bacak Uyuşması Neden Olur?

Hamilelik sırasında bacaklarda uyuşma, yaygın görülen sorunlardan bir tanesidir. Bacaklarda uyuşma ve karıncalanmanın çeşitli nedenleri olabilir. İnsanların bu sorunu yaşamasının en önemli nedeni bacaklardaki sinirlere baskı yapılmasıdır. Vücuttaki sinirler diseksiyonları boyunca stresli olduklarından benzer bozukluklar ortaya çıkabilir. Bu sorunlar genellikle sinirlerin kemik veya yumuşak dokudan geçtiği tüplerde ortaya çıkar. Bileklerde yaygın olarak görülen uyuşma sorunları bacaklarda da ortaya çıkabilir. Bacak uyuşması, belirli bölgelerdeki sinirlerin etkilenmesi nedeniyle oluşur ve bazı ilaçlar veya merhemlerle giderilebilir. Uyuşma ve benzeri sorunlar da farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Peki, hamilelikte bacak uyuşması neden olur? Bu sorunun cevabını gelin, beraber inceleyelim. 

Hamilelik Döneminde Bacakta Uyuşma Neden Olur? 

Hamilelik sırasında bacak uyuşması, rahim zaman içinde büyümeye devam etmesi sonucunda oluşur. Hamilelikte rahmin büyümesi ile beraber bacaklara giden sinirlere baskı oluşur ve bacaklara fazla yük bindiği için uyuşma sorunu meydana gelir. Vücutta su tutulması nedeniyle bacaklar şişebilir. 

Bacak uyuşması genellikle doğumdan sonra kaybolur. Nadir de olsa uyuşma veya kaşıntı gibi belirtiler farklı alanlarda ortaya çıkabilir. Bazı kadınlar hızlı ve derin nefes alma nedeniyle uyuşma ve karıncalanma yaşayabilir. Kişinin yaşadığı gerginlik, daha hızlı ve derin nefes almasına neden olduğu için bacaklarda uyuşma ve karıncalanmaya da neden olabilir. 

Bunun yanında, hamilelikte bacak uyuşması cinsiyet belirtisi olarak kabul edilirken, uzman doktorlar bu durumun bebeğin cinsiyeti ile ilgisi olmadığını belirtmişlerdir. Bacaklarınızdaki uyuşmadan kurtulmaya çalışıyorsanız, bazı doğal yöntemler uygulayabilmenize rağmen, herhangi bir ilaç takviyesi almamak en iyisidir. Bununla birlikte, bitki çayı içmek zamanla rahatlamanıza yardımcı olabilir. Bitki çaylarının yatıştırıcı etkisi de bacak uyuşmasını azaltabilir. Bacaklarda uyuşma genellikle sabahın erken saatlerinde veya gece olan şeylerden biridir. Ancak sinir sıkışmasının derecesine bağlı olarak bacak uyuşmasının farklı zamanlarda meydana geldiği bilinmektedir. Bu olmaya başladığında; doğrudan doktorunuza gitmek yerine bir süre beklemenizde fayda var. Özellikle yen hamile olan kadınlar, bu durumla karşılaştıkları zaman bunu riskli bir süreç olarak kabul etseler de doktorlar bu durum herhangi bir risk oluşturmadığını belirtmişlerdir. 

Hamilelik Döneminde Bacak Uyuşmasına Ne İyi Gelir? 

Hamilelikte Bacak Uyuşması Neden Olur?
Hamilelikte Bacak Uyuşması Neden Olur?

Bacak uyuşması yaşıyorsanız, durumdan bir an önce kurtulmanın doğal yollarından biri şüphesiz ki bu hardal tohumu olacaktır. Hardal tohumu, huzursuz bacak sendromu olanların sıklıkla başvurduğu yöntemlerden biri olarak biliniyor. Ancak hamilelik döneminde tüm besinleri tüketmek doğru değildir. Özellikle vücudunuzda alerjik reaksiyona neden olabilecek ürünler bebeğiniz ve sağlığınız için kötüdür. Bu nedenle ilgili ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Doktorunuz size bu konu hakkında en doğru bilgiyi verecek ve gerekirse bacaklarınızdaki uyuşmalardan kurtulmak için ilaç verecektir. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir