Hamilelikte Günde Ne Kadar Avokado Yemelisiniz?
 1. Anasayfa
 2. Hamilelik

Hamilelikte Günde Ne Kadar Avokado Yemelisiniz?

Yeterli ve dengeli beslenme, annenin hamilelik döneminde enerji, vitamin ve besin rezervlerini koruyarak kendi sağlığını korurken, bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişiminin sağlıklı büyümesi ve tamamlanması için gereklidir. Hamilelik sırasında, annenin beslenme yetersizlikleri ve dengesizlikleri nedeniyle bebek bazı sorunlar yaşayabilir. Bunlar; erken doğum, ölü doğum, bebeğin düşme oranının yüksek olmasıdır. Avokado, zengin enerji değeri ve besin içeriği nedeniyle hamilelik sırasında gönül rahatlığıyla tüketilebilecek bir besindir. Peki, hamilelikte günde ne kadar avokado yemelisiniz? 

Hamilelik Döneminde Günde Ne Kadar Avokado Tüketilmeli? 

Hamilelikte Günde Ne Kadar Avokado Yemelisiniz?
Hamilelikte Günde Ne Kadar Avokado Yemelisiniz?

Hamilelik öncesinde kansızlık sorunu olmayan hamile kadınlarda hamilelik sonucunda kansızlık ve demir eksikliği sorunları gelişebilir. Bunun nedeni anne karnında gelişmeye devam eden bebeğin annenin demir depolarını kullanarak onu tüketmesidir. Hamilelikte en sık görülen tip demir eksikliği anemisidir. Demir olmadan yeni kan hücrelerinin üretimi yapılamaz. Hamile kadınlarda anemi erken doğum riskini ikiye katlar. Bu nedenle hamilelik sırasında günde 1-2 dilim avokado yemek, anemi riskini azaltmaya yardımcı olabilir. 

Hamilelik Döneminde Avokadonun Faydaları 

 • Besleyici özelliklerinin yanı sıra, besin emilimi söz konusu olduğunda avokado büyük bir paya sahiptir. Yapılan çok sayıda araştırma avokadonun sindirim sistemini hızlandırdığını ve emilimini artırdığını göstermiştir. 
 • Her kadın hamilelik sırasında doğal olarak kilo almalıdır. Ancak alınan kilolar doğumdan en geç 1 yıl sonra verilmelidir. Bu durumda kilo alımı için kaliteli yağlar tercih edilmelidir ve avokado kaliteli yağ açısından zengin bir meyvedir. Doymamış yağlar içeren avokado sayesinde sağlıklı bir şekilde kilo alma dengesini koruyabilirsiniz. 
 • Uzmanlar, avokadonun hamilelikte sık görülen bacak kramplarına iyi geldiği görüşünü dile getirdiler. Bunun nedeni avokadoda bulunan potasyumdur. 
 • Mide ve bağırsaklara iyi gelen lifli yapısı sindirimi kolaylaştırır. 
 • Avokado, besleyici faydaları olan ve hamilelik sırasında oluşan mide bulantısına iyi gelir ve E, C, K, B-1, B-2 ve B-6 vitaminleri açısından zengindir. 
 • Avokadonun faydaları arasında iyi bir folik asit kaynağı olduğu gösterilebilir. Folik asit, sizin ve bebeğiniz için kemik sağlığını destekleyen önemli bir mineraldir. Yani avokado tüketmek kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur. Uykusuzluk ve depresyona iyi gelir. 
 • Avokadonun en önemli özelliği kalsiyum açısından zengin olmasıdır. Bundan dolayı hamilelik döneminde düzenli olarak tüketilmelidir. 
 • Avokadonun niasin, demir, kalsiyum, fosfor ve magnezyum mineralleri içermesi, avokadoyu bebeğinizin beyin gelişimi için çok iyi bir besin haline getirir.  
 • Hamilelik sırasında dengesizleşebilen kolesterol ve şeker değerleri avokado ile normal seviyeye döner. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir