Hamilelikte İyot Eksikliği Olumsuz Etkiler Bırakabilir
  1. Anasayfa
  2. Hamilelik

Hamilelikte İyot Eksikliği Olumsuz Etkiler Bırakabilir

Çocuk hastalıkları uzmanları gebelik sürecinde iyot eksikliğinin, anne karnındaki çocuk gelişiminde olumsuz etkilere neden olabileceği konusunda uyarıyorlar. Beyin gelişimi ve büyüme üzerinde önemli olan tiroid hormon sentezi için ihtiyaç duyulan iyot, beyin dışında diğer organlarımızın da sağlıklı bir şekilde çalışması için gerekli elementlerden biridir. Bu nedenle hamilelik döneminde anne adayının iyot eksikliği yaşaması, doğrudan anne karnındaki bebek ile alakalı bir durumdur.

Vücut enerjisi ve ısısının kaybolmadan sağlıklı bir şekilde gebelik geçirmek için, vücudun ihtiyaç duyduğu iyot oranının alınması önem taşıyor. Diğer taraftan bebeğin zekâ gelişiminin doğru bir şekilde sağlanması için de iyot alımına dikkat etmek gerekmektedir.

EMZİREN VEYA HAMİLE KADINLAR İYOT TAKVİYESİ YAPMALI

Bir insanın alması gereken iyot miktarı değişiklik gösterse de, emziren kadınların veya gebe kişilerin ihtiyaç duyduğu iyot miktarının mutlaka alınması gerektiği tavsiye ediliyor.

Yaşanan iyot eksikliği sebebiyle bebeklerin risk altında olduğunu söyleyen uzmanlar, tiroid hormonlarının doğru bir şekilde salgılanması ve çalışması için iyot alımının önemine vurgu yapıyorlar.

DÜNYA NÜFUSUNUN NEREDEYSE YARISI İYOT EKSİKLİĞİ İLE KARŞI KARŞIYA

Çocuk hastalıkları uzmanları, iyot eksikliğinin dünya nüfusunun önemli bir kısmını etkilediğini belirtiyorlar. Dünya genelinde en yaygın görülen rahatsızlıklardan biri olduğuna vurgu yapan uzmanlar, iyodun tiroid bezinin çalışması için gerekli olduğunu söylüyorlar.

Bunun için kişinin düzenli olarak iyot alması gerekiyor. Özellikle hamile kadınlarda daha fazla dikkat edilmesi ayrı bir önem taşır. Çünkü gebelik sürecinde beslenme doğrudan bebeği de etkilemektedir.

CİDDİ SAĞLIK SORUNLARINDAN BİRİ OLARAK GÖSTERİLİYOR

Aslında kişinin ihtiyaç duyduğu iyot miktarını belirlemek biraz zor bir durumdur. Çünkü alınması gereken miktarın belirlenmesi için, yaşadığınız bölgede bitkilerde, su ve toprakta bulunan iyot miktarının ne kadar zengin olduğu önem taşıyor.

Bu nedenle kişinin yaşamış olduğu bölgeye göre de alınması gereken miktar değişiklik gösterebilir. Ancak özellikle deniz ürünleri tüketerek, ihtiyaç duyduğunuz eksikliği giderebilirsiniz.

Diğer taraftan keten tohumu, şalgam, karnabahar ve lahana gibi besinlerin, iyot eksikliği nedeniyle ortaya çıkabilecek etkileri artırdıkları biliniyor. Tüm dünya genelinde önemli sorunlardan biri olan iyot eksikliği, kişinin yaşına ve cinsiyetine göre farklı sorunların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

Her cinsiyetten ve yaş grubundan insanlar bu eksiklikten muzdarip olabilirken, özellikle emzirmekte olan veya hamile kadınlar bu durumdan daha fazla etkilenebiliyor.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir