Hamilelikte Koronavirüsle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler
  1. Anasayfa
  2. Hamilelik

Hamilelikte Koronavirüsle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik dönemi hassas bir süreç olması nedeniyle, bazı şeylere daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle henüz kesin olarak çözüm bulunamamış enfeksiyonlardan biri olan koronavirüs, gebelik sürecinde daha ciddi etkilere sebep olabilmektedir.

Virüs riskini ortadan kaldırmak için mutlaka anne adayının daha dikkatli olması gerekir. Uzmanlar gebelik döneminde korana virüsün daha riskli olduğu konusunda uyarıyorlar.

Hamilelikte bağışıklığın daha hassas olması sebebiyle, koronavirüse yakalanma ihtimalinin yüksek olduğunu belirten uzmanlar, kişinin bu süreçte iyi bir izolasyon sağlaması gerektiğine vurgu yapıyorlar.

Şayet gebelik dışında özellikle boğaz ağrısı, kas ağrısı, yorgunluk, öksürük, yüksek ateş ve nefes darlığı gibi problemler yaşıyorsanız, vakit kaybetmeden sağlık problem kuruluşuna gitmeniz faydalı olacaktır.

Fetüs Üzerinde Ciddi Etkiler Bırakabilir

Koronavirüsün gebelik kaybına neden olabilecek şekilde fetüs üzerinde ciddi etkilere sebep olabileceği, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından belirtilmektedir. Koronavirüs enfeksiyonundan sonra pişik ve gebelik kaybı gibi önemli risklerin ortaya çıkabilme ihtimali daha büyüktür.

Bu süreçte genellikle erken doğumların enfeksiyona bağlı olarak mı ya da kendiliğinden mi geliştiğine dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak koronavirüs hastalarında erken doğumun daha yaygın olarak görülmeye başlaması, bunun enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıktığını göstermektedir. Özellikle virüsün fetüs üzerindeki etkileri, erken doğum problemine yol açabilir.

Anne ve Bebeğin Hayatı Tehlikeye Girebilir

Doğum sürecine girilmesiyle birlikte enfeksiyon daha ciddi boyutlara görülebilir. Bu süreçte anne ve bebeğinin hayatının riske girmesi söz konusudur. Tedaviye yanıt veren enfeksiyon durumlarında bu riski önemli ölçüde azaltılırken, tedaviye yanıt veremeyen ağır vakalarda anne ve bebeğin hayatı tehlikededir.

Tüm bunlar dikkate alındığında herhangi bir koronavirüs belirtisinin görülmesi halinde, mutlaka doktorunuza başvurarak sorunun ne olduğunu daha iyi anlamanız gerekir. Gebelik süreci sadece koronavirüs için değil, diğer tüm rahatsızlıklar içinde riskli bir süreçtir. Bu nedenle sağlık kuruluşuna giderek erken teşhis konulması daha faydalı olacaktır.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir