Hıçkırık Neden Olur? Nasıl Geçer? 
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Hıçkırık Neden Olur? Nasıl Geçer? 

Hıçkırık, çoğumuzun gün içinde yaşadığı bir durumdur. Hatta yapılan araştırmalara göre, bebeklerde olan hıçkırıkların mideyi büyütebileceğini ve kronik hıçkırıkların diğer tıbbi durumların bir işareti olabileceğini gösteriyor. Genellikle zararsız olarak kabul edilen hıçkırık neden olur? Hıçkırık nasıl geçer? yazımızda er alıyor.

Singultus veya hıçkırık, akciğerlerin alt kısmında yer alan ve kubbe benzeri bir yapıya sahip olan diyaframın ani ve istemsiz kasılması sonucu oluşur. Normalde, bir kişi nefes alırken diyafram kasılır ve aşağı doğru hareket eder. Sonuç olarak, göğüs boşluğu genişleyerek akciğer kapasitesini arttırır. Aynı şekilde, nefes verme sırasında diyafram gevşer ve yukarı doğru hareket eder, ağız ve burun yoluyla havanın solunmasına yardımcı olur. Epiglot olarak tanımlanan kapakçık, ses tellerinin bulunduğu gırtlağın üst kısmında yer alır ve yutma sırasında nefes borusunu kasıp kapatır. Bu nedenle yutma sırasında ağızdaki yiyeceklerin nefes borusuna kaçmasını engeller. Diyafram aniden ve istem dışı kasıldığında hıçkırık duyulur ve bunun sonucunda hava hızla akciğerlere girer ve epiglot ses tellerinin bulunduğu bölgeyi hızla kapatır. 

Hıçkırığın Sebepleri Nelerdir? 

Hıçkırık, birçok farklı nedenle ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu nedenle birden fazla neden hıçkırık nedeni olabilir. Hıçkırık nedeni olarak ilk akla gelen stres, kaygı, kaygı ve benzeri ani ruh hali değişimleridir. Bu tür ani ruh hali değişimleri yaşayan kişilerde zaman zaman diyaframı uyaran hormonlar salgılanabilir, bu nedenle diyafram normal hareket düzeninden saptıkça kasılabilir. Hıçkırıkları olan bir kişi dakikada yaklaşık 10 kez hıçkırır. Çoğu durumda, bu hıçkırıklar kendi kendine durur ve kişinin nefes alması normale döner. Bir kişinin hıçkırıkları 2 saatten fazla sürerse, bir uzmana danışmak en iyisidir. 

Kısa süreli hıçkırıkların olası yaygın nedenleri şunlardır: 

 • Hava sıcaklığında oluşan ani değişimler 
 • Duygusal stres 
 • Heyecan 
 • Sakız çiğnerken hava yutmak 
 • Gazlı içecek tüketmek 
 • Çok soğuk ya da çok sıcak yemek tüketmek 
 • Alkol tüketmek 
 • Çok fazla ve hızlı yemek yemek 
 • Çok baharatlı yemekler tüketmek 

Hıçkırık Nasıl Geçer? 

Hıçkırık Neden Olur? Nasıl Geçer? 
Hıçkırık Neden Olur? Nasıl Geçer?

Hıçkırıkları gidermek için nefes hareketleri kullanılabilir. Bunlardan ağızdan nefes alındıktan sonra burnun kapatıldığı valsalva manevrası, havayı kullanarak burunda az miktarda basınç oluşturarak kulak zarının dışa doğru hareket etmesine neden olur. Hapşırmak ve nefesini tutmak hıçkırığın geçmesine yardımcı olan nefes hareketleri arasındadır. Diğer bir yaklaşım da hıçkırıkların giderilmesine yardımcı olabilecek bir kateter yardımıyla nazofarenksi (epifaringeal bölge olarak adlandırılır) uyarmaktır. Bu yöntemle nazofarenks doğrudan kateter ile uyarılabilir, buzlu su ile gargara yapılabilir, toz şeker veya bir parça sert ekmek yutulabilir, dil dışarı çekilebilir veya limon ısırılabilir. Ayrıca havadaki karbondioksit miktarını artırmak için kese kâğıdı veya benzeri bir nesnede kısa nefes almak da hıçkırıkları ortadan kaldırabilir. Bazı durumlarda, tedavi etmek için ilaç veya cerrahi kullanılabilir. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir