1. Anasayfa
  2. Güzellik

Kafa Derisinde Çıkan Sivilcelere Ne İyi Gelir? (Doğal Çözümler)


Sivilce, kafa derisinde, yüzün ve vücudun diğer kısımlarında oluşabilir. Bu can sıkıcı sorun genç yaşlı pek çok kişinin başına gelebilir, hormonal değişiklikler (özellikle ergenlik ve adet dönemlerinde), sağlıksız beslenme, alerjik reaksiyonlar, kötü temizlik, nemli bir ortamda yaşama, hava kirliliği, genetik, stres ve depresyon gibi pek çok faktör kafa derisinde sivilce oluşumuna neden olabilir. Peki, kafa derisinde sivilce neden çıkar? Kafa derisinde çıkan sivilcelere ne iyi gelir? Doğal çözümleri var mıdır? 

Kafa Derisinde Sivilce Neden Çıkar? 

  • Stres 
  • Psikolojik sorunlar 
  • Depresyon 
  • Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi 
  • Ergenlik dönemi ve adet dönemi gibi hormonal değişimler 
  • Saç bakım ürünlerine ve şampuana karşı alerji 
  • Saçların ve saç derisinin çok yağlı olması 
  • Yanlış beslenme 
  • Seboreik dermatit (Genelde saçlarda oluşan kepeklerden sorumludur ve bazen sivilce oluşumuna neden olur.) 

Kafa Derisinde Çıkan Sivilcelere Doğal Çözümler 

Kafa Derisinde Çıkan Sivilcelere Ne İyi Gelir? (Doğal Çözümler)
Kafa Derisinde Çıkan Sivilcelere Ne İyi Gelir? (Doğal Çözümler)

Sarımsak 

Kafa derisindeki sivilceleri iyileştirmeye yardımcı olan sarımsak, bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu kafa derisi sivilcelerini tedavi etmeye yardımcı olan antioksidan ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. 

4-6 diş soyulmuş sarımsağı 3 bardak suda 5 dakika kaynatın. Daha sonra altını kapatın ve soğutun. Sarımsakları çıkarın ve saçınızı sarımsaklı su ile yıkayın. 10 dakika bekleyin, ardından temiz su ile durulayın. Bu uygulamayı her gün tekrarlayabilirsiniz. Bir başka yöntem olarak, günde 2 veya 3 kez ezilmiş sarımsak veya birkaç damla sarımsak yağı doğrudan sivilceye eğilimli bölgeye uygulayabilirsiniz. 

Aloe Vera 

Saç derisindeki sivilcelerden kurtulmanın bir başka yolu aloe vera bitkisidir. Sivilceye neden olan bakterileri öldürmeye, enfeksiyonu önlemeye, iltihabı azaltmaya ve iyileşmeye yardımcı olabilir. Ayrıca saç derisinin pH dengesinin korunmasına da yardımcı olur. 

Aloe vera yaprağını bıçakla uzunlamasına keserek içindeki jeli çıkarın. Bu jeli kafa derisinin sivilceye meyilli bölgelerine bir hafta boyunca günde iki kez uygulayın. Bir başka yöntem olarak, ½ fincan aloe vera jeli ve ½ limon suyunu iyice karıştırın. Sivilcelere daha iyi gelmesi için nemli saça uygulayın. 30 dakika bekleyin, ardından ılık suyla saçı durulayın. Bunu birkaç gün boyunca günde bir kez tekrarlayın. 

Çay Ağacı Yağı 

Çay ağacı yağı sivilce ve diğer saç derisi problemleri için etkili çözüm yoludur. Antiseptik özellikleri ile bu uçucu yağ, kafa derisindeki gözenekleri dezenfekte eder ve sivilceleri hızla kurutur. Sivilceye neden olan bakterileri bile öldürür ve ayrıca kızarıklık ve kaşıntıyı giderir. 

5 damla çay ağacı yağını 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile karıştırın. Bu karışımı kafa derisine uygulayın ve 1-2 saat bekletin, ardından su ile aloe verayı akıtıp şampuanlayın ve suyla durulayın. Bu yöntemi haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise bir pamuklu çubuk üzerine 1 veya 2 damla çay ağacı yağı akıtın kafa derisinin sivilceleri bölgelerine nazikçe sürün. Birkaç saat sonra soğuk suyla durulayın. Bu işlemi ise günde iki kez tekrarlayabilirsiniz. 

Elma Sirkesi 

Elma sirkesi kafa derisindeki sivilce ile savaşmaya yardımcı olur. Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sivilceye neden olan mikropları ve bakterileri temizlemeye yardımcı olur. 

Elma sirkesini eşit miktarda ılık suyla karıştırın (örneğin, 1/2 bardak elma sirkesi ile 1/2 bardak su) ve banyodan çıkmadan önce saçınızı bu solüsyonla durulayın. 5-7 dakika bekleyin, ardından saçı tekrar suyla durulayın. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir