Lavanta Yağı Nasıl Yapılır? 
 1. Anasayfa
 2. Püf Noktası

Lavanta Yağı Nasıl Yapılır? 

En sevilen çiçeklerden biri olan lavanta hoş bir kokuya sahiptir ve kaşıntılı cildi rahatlatmak, uykuyu teşvik etmek ve masaj yağları gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilir. Sağlık, güzellik ve daha birçok faydası bulunan ve evde pek çok yerde üretilen lavanta yağını kolayca elde edebilirsiniz. Sizde evde lavanta yağı yapmak istiyorsanız, “Lavanta yağı nasıl yapılır?” adlı makalemizi okuyarak nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. 

Lavanta Yağı Yapımı 

Lavanta Yağı Yapmak için Gerekli Malzemeler 

 • Kurutulmuş lavanta çiçekleri 
 • İsteğe göre badem yağı, zeytinyağı, aspir yağı ya da ayçiçek yağı kullanabilirsiniz 
 • 1 adet cam kavanoz (Küçük boy) 

Lavanta Yağı Yapılışı 

Önce küçük bir cam kavanoza lavanta çiçeklerini ve dilediğiniz herhangi bir yağı koyun. Karışımı kavanoza yerleştirdikten sonra üç gün güneşte bırakın. Ardından 3 gün sonra kavanozu güneşten alın ve iyice çalkalayın. Çalkaladıktan sonra kavanozun kapağını açın ve lavantaları bir elek veya ince bir tülbent yardımı ile kavanozdan başka bir kavanoza aktarın. Lavanta yağınız hazır ama 3 gün bekleyecek vaktiniz yoksa hazırlanan kavanozları hafif ısıtılmış fırında yaklaşık 2-3 saat kadar bekletebilirsiniz. Ekstrakte edilen yağın daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız içine E vitamini ekleyebilirsiniz. 

Lavanta Yağı Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? 

Lavanta Yağı Nasıl Yapılır? 
Lavanta Yağı Nasıl Yapılır?

Lavanta yağını düzenli olarak kullandığınız zaman; 

 • Psikolojik olarak doygunluk verir. 
 • Lekelerin giderilmesine yardımcı olur. 
 • Stresi azaltır. 
 • Saçlara sağlıklı ve canlı bir görünüm kazandırır. 
 • Uyku düzeninizi dengelemeye yardımcı olur.  
 • Cildi onarır. 
 • Kuru ve çatlamış ciltleri canlandırır. 

Lavanta yağını saçınız için saç maskelerinizin içine ekleyebilirsiniz, yüzünüz içinse bir pamuk yardımı ile yüzünüze sürebilir ya da yüz maskelerinizin içine karıştırabilirsiniz. Yüzünüzde lekeli bölgeye hafif masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Kıyafetlerinize ya da odanıza sprey yardımı ile sıkabilirsiniz ve lavanta yağını odanızda bulundurarak stresinizi almasını sağlayabilirsiniz. Soğuk algınlığı yaşadığınız zaman boğaz ve boyun çevrenize bir iki damla lavanta yağı ile masaj yaparak rahatlayabilirsiniz. Lavanta yağı ile masaj yapmak kan dolaşımınızı hızlandırır ve rahatlamanıza yardımcı olur. Kaslarınızda ağrı sorunu yaşadığınız zaman da o bölgeye lavanta yağı ile masaj yapabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir