Lifta 5 Mg Ne İşe Yarar? 
 1. Anasayfa
 2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Lifta 5 Mg Ne İşe Yarar? 

Hem kadınlar hem de erkekler bazı cinsel problemler yaşayabilir. Bu cinsel problemler eş, yaş, zihinsel durum veya başka nedenlerden oluşabilir. Cinsel ilişki esnasında yaşanan bu problemleri çözmek adına bir uzmana danışmak gerekir. Halk arasında bilinen yöntemleri yapmak her zaman iyi sonuçlar vermez. Bu bağlamda, erektil disfonksiyon için kullanılan Lifta 5 mg nedir? Lifta 5 mg ne işe yarar? Lifta 5 mg nasıl kullanılır? Lifta 5 mg yan etkileri nelerdir? Sorularına bu yazımızda cevap vereceğiz. 

Lifta 5 Mg Nedir ve Ne İşe Yarar? 

Lifta 5 mg, soluk sarı film kaplı bir tablettir. Tabletler, bir tarafında “5” işareti bulunan badem şeklindedir. 14 veya 28’lik blister ambalajlarda gelir. Lifta, fosfodiesteraz tip 5 inhibitörleri adı verilen bir ilaç grubuna aittir. 

Lifta 5 mg, şu durumların tedavisinde kullanılır: 

 • Cinsel aktivite için gerekli olan penis ereksiyonunun sağlanamaması veya sürdürülememesi durumuna erektil disfonksiyon denir. Lifta, cinsel uyarımdan sonra penisteki kan damarlarının gevşemesine yardımcı olarak kanın penise akmasını sağlar. Sonuç olarak, penis dik hale gelir. Sertleşme sorununuz yoksa Lifta yardımcı olmaz. 
 • Lifta’nın tek başına cinsel uyarım olmadan işe yaramayacağına dikkat edilmelidir. Bu nedenle, siz ve eşiniz erektil disfonksiyon için ilaç kullanmıyormuş gibi cinsel ilişki öncesi aktivite yapmalısınız. 
 • Benign prostat hiperplazisi, yaşla birlikte büyümüş prostat bezi, idrara çıkmada zorluk, mesanenin tam olarak boşaltılamaması ve geceleri bile daha sık idrara çıkma isteği olarak tanımlanabilir. Lifta, kan akışını artırarak ve prostat ve mesane kaslarını gevşeterek iyi huylu prostat hiperplazisinin semptomlarını azaltabilir. Lifta’nın tedaviye başladıktan 1-2 hafta sonra üriner semptomları iyileştirdiği gösterilmiştir. 

Lifta 5 Mg Nasıl Kullanılır? 

Bu ilacı kullanmadan önce muhakkak bir uzmana danışmanız gerekir. Yan etkileri nedeniyle bu ilaçların reçetesiz satılması kesinlikle yasaktır. Lifta 5 mg ilacın kullanım önerileri yine alanının uzmanı olan kişi tarafından verilecektir. Bunlara ek olarak;  

 • Son altı ay içinde felç geçirmiş olanlar, 
 • Kalp hastalığı olan bireyler, 
 • Alerjen bünyesi olan bireyler için önerilmez. 

Bu ilacın tok veya aç karnına ağızdan alınabileceğinden bahsedilmektedir. Burada önemli olan kullanım sıklığıdır. Tersi olan durumda, iyileşme mümkün olmayacaktır. Ayrıca bu ilaç sadece penis sertliği sorunu olan kişilerde değerlendirilmemektedir. Prostat bezi gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılan Lifta çok önemli bir tıbbi üründür. 

Lifta 5 Mg Yan Etkileri 

Kronik hastalıklar bazı ilaçların kullanımını zararlı hale getirir. Lifta’nın yan etkileri genellikle çeşitli diğer tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerde görülür. Bu nedenle uzman muayenesi sırasında farklı hastalıklar veya düzenli ilaç kullanımları varsa mutlaka belirtilmelidir. İlaca başlayan erkeklerde en sık görülen yan etki baş dönmesidir. Baş dönmesi yaşandığı takdirde araç sürmeye ara verilmesi önerilir. Bunlara ek olarak nadir de olsa şu etkiler görülebilir; 

 • Yüzde şişlik 
 • Bayılma 
 • Ciltte kızarıklık ve döküntü 
 • Geçici olarak yaşanan hafıza kayıpları 
 • 4 saat ve daha fazla uzun süren ağrılı sertleşme 
 • Göğüs ağrısı 

Göğüs ağrısı kalp krizini etkileyebilir. Bu nedenle kalp sorunu olanlar ilaçlardan uzak durmalıdır. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir