Makyaj Altı Baz Nedir? Nasıl Kullanılır? 
  1. Anasayfa
  2. Makyaj

Makyaj Altı Baz Nedir? Nasıl Kullanılır? 

Profesyonel ve başarılı makyaj uygulaması için kullanılması gereken bazı ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler makyajınızın daha kusursuz ve kalıcı görünmesini sağlar. Bu ürünlerden biri, “primer” denilen bazlardır. Makyaj bazı cildi pürüzsüzleştirir ve fondöten kapatıcılığına yardımcı olur. Bu nedenle akne, siyah nokta, sivilce ve leke gibi cilt kusurlarının daha iyi gizlenmesine yardımcı olur. Baz; cilde sürülen ürünün cilt üzerinde daha kolay dağılmasını sağladığı için daha eşit bir sonuç alınmasına yardımcı olur. Renkli kozmetik ürünlerin dayanıklılığını ve performansını artırır. Makyaj altı baz nedir? Baz nasıl kullanılır? Gelin birlikte inceleyelim. 

Makyaj Bazı 

Makyaj bazı, tüm cilt ürünlerinin uygulandığı ürünün yüze oturmasını sağlayan ve aynı zamanda cildi makyaja hazırlayan bir üründür. Krem, sıvı veya jel formundaki ürünlerdir ve genellikle silikon polimerler ile formüle edilirler. Bazlar çoğunlukla şeffaf, beyaz veya kremdir ve yüze uygulandığında, herhangi bir renk farkı olmaksızın bütünleşir. 

Renksiz makyaj bazlarının yanında renk düzenleyici (color corrector) olarak bilinen makyaj bazları da bulunmaktadır. Cilt bakımı için gerekli bileşenlerle donatılmış bu ürünler, cilt tonu farklılıklarını dengeler ve kusurları kapatır. Renk düzeltici bazlar sorunlu bölgeye zıt renge sahip olduğu için bölgeyi nötralize eder ve kamufle eder. 

Makyaj Bazı Nasıl Uygulanır? 

Makyaj Altı Baz Nedir? Nasıl Kullanılır? 
Makyaj Altı Baz Nedir? Nasıl Kullanılır?

Makyaj bazı uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; olabildiğinde ince ve az bir şekilde, sadece gereken yerlere baz sürmektir. Örneğin mat makyaj bazı, yüzün parlak, yağlı bölgeleri; yeşil baz sadece yüzün kızarık bölgelerinde kullanılmalıdır. Yüzünüzün her yerinde aynı problem varsa tabi ki tüm yüzünüze uygulayabilirsiniz. 

Makyaj bazını temiz cilde uygulamalısınız. Çok kuru bir cildiniz varsa, baz yeterince nemlendirici olmayabilir. Bu durumda baz uygulamadan önce yüzünüzü nemlendirin. Yüzünüzün nemlendiriciyi tamamen emdiğinden emin olduktan sonra dairesel hareketlerle yüzünüze biraz uygulayabilirsiniz. Fırça, sünger veya parmak uçlarıyla uygulayabilirsiniz. Göz altı bölgesi çok ince bir tabakaya sahip olduğu için bu ürünü göz altında kullanmaktan kaçının. Makyaj bazı ne kadar ince olursa o kadar iyidir. Bazı uyguladıktan sonra ve makyaja başlamadan önce bazın kuruması için 3-4 dakika beklemelisiniz. 

Makyaj bazının bir diğer avantajı ise cilt ayrımı yapmamasıdır. Bundan dolayı her cilt tipi için uygundur. Cildiniz yağlı ise cildinizin yağlanmasını önleyecektir. Kuru bir cilde sahipseniz cildinize nem sağladığı için makyajınızda topaklanma olmaz ve cildiniz kadifemsi bir görünüme kavuşur. Makyaj bazları markaya ve kaliteye göre değişir. Baz ne kadar iyi olursa, makyaj o kadar mükemmel olur. Tersine, kötü bir bazınız varsa, iyi makyaj kötü görünecektir. Bu yüzden bazlarınızın mümkünse iyi bir marka olması önemlidir. Makyaj bazı ne kadar makyajınıza kusursuzluk katsa da gözeneklerinizi kapatır ve cildinizi yorar. Bu yüzden cildinizde çok fazla leke ya da kusur yoksa, her gün yerine özel zamanlarda makyaj bazı kullanmayı tercih edebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir