Mangal Nasıl Yakılır?
  1. Anasayfa
  2. Püf Noktası

Mangal Nasıl Yakılır?

Mangal, sevdiğiniz insanlar ile güzel havanın tadını çıkaracağınız ve piknikte eğlenceli zamanlar geçireceğiniz bir aktivitedir. İster şehirden uzakta bir piknik ister evinizin bahçesinde veya balkonunda olsun, sevdikleriniz için hazırlayabileceğiniz bazı mangalı yakmak herkesin pek başarabildiği bir şey değildir. Bu yazımızda mangal nasıl yakılır? Sorusuna yanıt verdik 

Mangal Yakmanın Püf Noktaları 

Mangal Nasıl Yakılır?
Mangal Nasıl Yakılır?

Mangal yakmaya başlamadan önce, mangalı bir güzel temizlemelisiniz. Daha önceden yaktığınız mangaldan kalan kül kalıntıları, mangal keyfinizi bozacaktır. Mangal haznesinin boş ve kuru olması en önemli noktadır. Böylelikle etleriniz daha lezzetli olacak, sizde sevdikleriniz ile bu anın tadını çıkarabileceksiniz.  

Mangalı yakma aşamasında muhakkak kâğıt ve gazete parçaları kullanın. Çünkü gazete ve kâğıt parçaları mangalın daha hızlı alevlenmesini sağlayacaktır. Mangal haznesine buruşturduğunuz kâğıt ve gazete parçalarını atın. Kâğıt ve gazete parçaları hemen tutuşacak ve mangal kömürünü ısıtmaya başlayacaktır. Mangalın gözü kulağı olan dal, çıra, kozalak maddelerde mangalın çok güzel tutuşmasını sağlayacaktır. Bu malzemeleri ekledikten sonra sıra geldi mangal haznesine kömür eklemeye. Kömürleri mangal haznesine ekleyerek bütün malzemeleri ateşleyin. Eğer ilk defa da ateşleyemezseniz panik yapmayın. Mangal haznesini dört köşesinden ateşlerseniz kısa sürede her şey ateş alacaktır. Bu esnada çok duman çıkabilir. Bu normal bir durumdur sakin olup ilk dumanın çıkmasını beklemelisiniz. Mangaldaki malzemelerin eşit şekilde yanması için yellemeniz gerekir. Yelleme işini karton kutu parçası ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Yelleme işlemi iyi bir mangal için olmazsa olmazdır. Eğer kullandığınız kömürler çok büyükse üstüne vurarak kırabilirsiniz. Böylece ızgara mangala daha iyi yerleşecektir.  

Mangal keyfinizi dumansız sürdürmek istiyorsanız, mangal jeli kullanabilirsiniz. Mangal jeli, mangalın dumansız ve kokusuz olmasını sağlar. 

Son olarak ızgara telini temizleyin ve etlerinizi ızgara yerleştirerek pişirmeye başlayabilirsiniz. Eğer teliniz çift taraflı ise ters düz etme işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz. Izgara teliniz çift taraflı değilse maşa yardımı ile ters düz edebilirsiniz. Etlerin yanmasını önlemek adına, gözünüzü etlerin üzerinden ayırmayın. 

Mangal Kömürü Nasıl Olmalıdır? 

Mangal Nasıl Yakılır?
Mangal Nasıl Yakılır?

İyi bir kömür, yandığında hemen küle dönüşmez. Bu kömürün üzerindeki et lezzetli olmaz. Kömürünüz; parlak renkli ve ağır, uzun süre köz halinde kalıyorsa iyi bir kömür demektir. Ayrıca, kömür kuru ve pürüzlü olmalıdır. Izgara yapılırken toz haline getirilmiş ve kırılmış kömür kullanılmamalıdır. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir