Meme Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarır
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Meme Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Kadınların kendilerini rutin olarak kontrol etmeleri çok önemlidir. Meme kanseri hakkında bazı doktor bilgilerini sizinle paylaşacağız.

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Özellikle 40 yaşın üzerindeki kadınlarda meme kanseri görülme oranı daha da fazladır. Dünyada her üç dakikada bir meme kanseri tanısı konmaktadır. Meme kanserinde önemli olan erken tanıdır.

Tüm kanser tiplerinde olduğu gibi, erken tanıda tedavi çok daha basit ve hayat kurtarıcıdır. Erkeklerde de meme kanseri görülmektedir fakat kadınlara nazaran daha seyrektir. Kadınlar kendilerini kontrol ederek doktorlardan önce kistleri bulabilirler.

Ayda Bir Kontrol Edilmelidir

Öncelikle her ay ayna karşısına geçip kontrol edin. Bunun için meme kanseri belirtilerini bilmeniz gerekir. Önceden olmayan sonradan oluşan bir kitle, bir memenin diğer memeye göre giderek büyümesi, normal olan meme başının içeriye çökmesi, koltuk altında oluşan beze, meme başında kanlı ya da iltihaplı gelen akıntı meme kanseri belirtisi olabilir. Bu gibi durumlar için kişi kendi memesini düzenli kontrol etmelidir.

Meme muayenesi için aynanın karşısına geçin ve bu tip belirtiler var mı diye kontrol edin. Başkaca bir belirti ise memenin şeklinin bozulmasıdır. Meme şekli bozularak girintili çıkıntılı bir yapıya da dönüşebilir.

Bu belirtilerden en az biri varsa muhakkak uzman bir doktora başvurmalısınız. Kendi kendinize yaptığınız muayenede regl döneminize dikkat etmelisiniz.

Regl döneminde ve regl döneminden bir hafta sonra muayene yapmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü regl dönemlerinde memede belirli büyüme, küçülme ve ağrıların olması normaldir. Eğer menopozdaysanız ayın belirli bir günü yapabilirsiniz. Erken tanıda memenin tamamı alınmadan, sadece hastalıklı doku alınarak kurtulmak mümkündür.

Risk Grupları Değişebilir

  • Meme kanserinde öncelikli risk cinsiyettir. Yani en çok kadınlarda görülür.
  • İkinci risk ise yaş. Yaş büyüdükçe risk faktörü de büyümektedir. Ancak yaş faktörü aldatıcı olmamalıdır. Nitekim her yaştaki bireylerde de görülebilir.
  • Üçüncü risk faktörü ise genetiktir. Ailesinde meme kanseri öyküsü olanlarda risk iki katına çıkmaktadır.
  • İstatistiklere göre evlenmeyen kadınlarda veya 30 yaşından sonra evlenen kadınlarda biraz daha sık görülür. Ayrıca evli olup doğum yapmamış ya da doğum yapıp çocuğunu emzirmeyen kişilerde de daha fazla görülmektedir.
  • Aynı zamanda alkol, sigara gibi alışkanlıkların da meme kanseri oluşmasında etkili olduğu bilinmektedir.
  • Meme kanseri ve buna ilaveten diğer kanser türleri genel olarak kilolu insanlarda daha sık görülmektedir. Bunun önüne geçmek için sağlıklı beslenmeli, yağlı yiyeceklerden uzak durmalı ve aynı zamanda bolca egzersiz yapılmalıdır.

Erken Teşhis Çok Önemlidir

Hastalık erken dönemde fark edilirse tedaviler çok daha kolay olmaktadır. Erken teşhiste meme kaybı olmaz, sadece hasarlı dokular çıkartılır.  Hastalık geç fark edilirse meme komple alınır ama gelişen teknolojiler sayesinde protez meme yapılabilir.

Bazı ameliyatlardan önce hastaya kemoterapi verilir, ameliyattan sonra da ışın terapi gibi hastalığınıza uygun tedaviler yapılır. Bu yüzden  her ay düzenli kendinizi kontrol etmelisiniz.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir