Misk Otu Nedir? Neye Yarar? 
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Misk Otu Nedir? Neye Yarar? 

Bitkiler türlerine ve yapılarına göre farklı bölgelerde yetişirler. Misk otu, Asya ve Kuzey Amerika’ya özgüdür. Ancak günümüzde ülkemizin birçok yerinde yetiştirilebilmektedir. Soğuğu sevdiği için farklı iklimlere ayak uydurabilir ve yetişebilir. Yapraklarının geniş yapısından dolayı görünümü dikkat çekicidir. Çiçekleri sarıdır. Koku aroması ve görünüm güzelliği ile pek çok kişi tarafından beğenilmektedir.  İçeriğinden dolayı insan vücuduna da birçok faydası bulunmaktadır. Kendiliğinden yetişebildiği ve özenli bakım istemediğinden dolayı her yerde görülebilir. Özellikle sahip olduğu kokusundan dolayı et yemeklerinde baharat olarak kullanılır. Hem faydası oldukça çok olan hem de baharat olarak kullanılan misk otu nedir? Neye yarar? Yazımızda. 

Misk Otu 

Misk otu güçlü bir yapıya sahip çok yıllık bir bitkidir. İnsanlar misk otuna; amber otu, ayvadana, filişkin, bostan karanfil, amber çiçeği gibi birden fazla isim vermişlerdir. Misk otu 100 cm uzunluğa kadar büyüyebilir. En çok kurutulmuş yapraklar kullanılır. Kurutulmuş yapraklardan çay yapılır ve baharat olarak da kullanılır. 

Salatalarda ve yemeklerde yeri vardır. Avrupa’da kaz yemeklerinde kullanımı çok popülerdir. Yaprakları şeker içerir ve A ve B vitaminleri bakımından zengindir. Kendi başına büyüyebildiği için bir kültür bitkisi olarak kabul edilir. İnsanlar misk otunu süs bitkisi olarak da kullanırlar.  

Misk otu uçucu etkisinden dolayı yağ yapımında kullanılabilir. Şifalı bitkiler denilince de misk otunun adını duymak mümkündür. En önemli kriter kolay temin edilebilmesidir. Köylerde özellikle derelerde rahatlıkla rastlayabilirsiniz. Kendiniz kurutma işlemiyle uğraşmak istemiyorsanız aktarlardan kurutulmuş misk yaprağı satın alabilirsiniz. 

Misk Otu Nerede Yetişir? 

Misk otu rahatlıkla yetişebileceği bir ortam bulduğunda orada kendiliğinden büyüyebilir. Kökeni Asya’da kabul edilse de Türkiye’nin birçok yerinde de yetiştirilebilir. Derelerin olduğu yerlerde, tarlaların yakınında, ıslak zeminde, hatta çimenlik bölgelerde rahatlıkla karşılaşabiliriz. Sağlığa faydalı özellikleri nedeniyle tüketilse de süs bitkisi olarak da tercih edilmektedir. İlkbaharda çiçek açar ve bulunduğu yerlerde harika kokar. Misk otunun sadece yapraklarını kurutmak istiyorsanız, çiçekleri açılmadan önce toplamanız gerekir. 

Misk Otunun Faydaları 

Misk Otu Nedir? Neye Yarar? 
Misk Otu Nedir? Neye Yarar?
 • Rahatlatıcı özelliğinden dolayı sindirim sistemine çok faydalıdır.  
 • İştahı azaltır, şişkinliği giderir ve sindirimi destekler. Ayrıca bağırsaklar üzerinde iyi bir etkiye sahiptir.  
 • Gaz sorunlarına iyi gelir ve rahatlama sağlar.  
 • Rahatlatıcı etkisi vardır. Misk otu çayı içtiğinizde gergin hissiyatınız gidecektir. Stresi kontrol altında tutar. 
 • Kadınların adet dönemine iyi gelir ve ağrıları azaltabilir.  
 • Soğuk algınlığına iyi gelir ve balgam söktürmeye yardımcı olur.  
 • İçerdiği vitaminler sayesinde tükettiğiniz takdirde bağışıklık sisteminizi güçlendirir. 
 • Üriner sistem hastalıklarına da iyi gelir.  
 • Egzamaya iyi gelir ve cildinizi iyileştirebilir. 

Misk Otunun Cilde Faydaları 

Misk otunun yaprakları ve kökleri kremlerde, pudralarda ve hatta maskelerde bulunur. Herhangi bir cilt probleminiz olduğunu düşünüyorsanız, misk otu kolay ve faydalı bir seçimdir. Bakteri yok etme gibi işlevleri olduğu için cilt lekelerini gidermek için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca cildinizde kuruluk ve çatlama gibi sorunlar varsa misk otunu cildinizi nemlendirmek için de kullanabilirsiniz. 

Misk Otu Nasıl Kullanılır? 

Birden fazla kullanım alanına sahip olan misk otu, kurutulmuş yapraklarıyla çay yapmak için favori bitkilerden biridir. Bir miktar kurutulmuş misk otu yaprağını sıcak suya koyun ve soğumaya bırakın. Daha sonra günde iki defaya kadar bu suyu içebilirsiniz böylelikle yukarıda saydığımız yararlarından faydalanabilirsiniz. Misk otunun bir başka kullanım alanı da baharat olarak tercih edilmesidir. Alışılmadık aroması nedeniyle et yemeklerinde sıklıkla kullanılır. 

Misk Otunun Zararları 

Misk Otu Nedir? Neye Yarar? 
Misk Otu Nedir? Neye Yarar?

Misk otu için belirli zararlardan bahsetmek mümkün değildir. Fakat bazı durumlarda dikkatli olunması önemlidir.  

 • Fazla tüketilirse çeşitli yan etkiler ortaya çıkabilir. Ayrıca ilaçla birlikte tüketilmemelidir. 
 • Hamile kadınlar için önerilmez. Aksi takdirde, bunları kullanırken düşük yapma tehlikesi oluşabilir. 
 • Alerjisi olan kişilerin de tüketmemeleri önerilir. Eğer tüketmeyi düşünüyorsanız, önceden doktorunuza danışılmalıdır. 
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir