Muhteşem Tat: Kavun Kabuğunun Faydaları Neler?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Muhteşem Tat: Kavun Kabuğunun Faydaları Neler?

Özellikle yaz aylarında severek tükettiğimiz meyvelerden biri olan kavunun sadece meyvesi değil aynı zamanda kabuğu da birçok fayda sağlıyor. Ferahlatıcı tadı ve enfes kokusu ile Türkiye’de de bol ve kaliteli miktarda yetişen kavunun sağlığımız için birçok faydası bulunmaktadır.

Kavunu yedikten sonra kabuklarını çöpe atmak yerine onları da sağlık için en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

Uzmanların sağlık için bol meyve tüketimini tavsiye ettiklerini düşündüğümüzde, yaz aylarında kavunun tüketilmesinin önemini daha iyi anlayabiliriz.

İşte Kavun Kabuğunun Faydaları

 • A Vitamini içermesi nedeni ile gözler için mükemmel besleyici özelliktedir. Bu nedenle kavun tükettiğiniz gibi, kabuğunu daha çeşitli şekillerde tüketebilirsiniz.
 • Kabuğu ve çekirdekleri birlikte kaynatılıp suyu içildiğinde, böbrek taşlarını dökülmesinde oldukça faydalı olacaktır.
 • Aşırı terleme ve sivilceleri önlemek için hormonlar üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır.
 • Kavun kabuklarını kaynattıktan sonra çay şeklinde tüketmek, kadınlarda adet düzensizliğine iyi gelmektedir.
 • Genel sağlık üzerinde faydalı olduğu gibi saçlar için de önemli faydaları bulunmaktadır. Kavun kabuğunun suyunu saçlarınızda kullanabilirsiniz. Saçlarınızı bu su ile yıkadığınızda daha canlı ve hacim kazandığını görebilirsiniz.
 • Cilt üzerinde de önemli etkileri olduğu bilinmektedir. Kavun kabuğu suyu ile cildinizi silmeniz ve bunu düzenli olarak yapmanız, uzun vadede canlı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.
 • Tıpkı kavun gibi kavun kabuğu dağı doğal şeker içeriğine sahiptir. Bu nedenle diyabet hastalarında insülin kontrolünün sağlanmasına yardımcı olur.
 • Düşük tansiyon problemi yaşayanlar için tansiyonu dengeleyici etkileri nedeniyle tavsiye edilmektedir.
 • C Vitamini içermesi sebebiyle, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde iyi bir yardımcıdır.

Kavun kabuğunun sağlığa faydaları son derece fazladır. Yukarıda sayılanlar sadece bunlardan bazılarıdır.

Kavun Kabuğu Nasıl Kullanılır?

Farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Cilt için doğrudan kabuğun iç kısmını cildinize ovalayarak sürmeniz halinde yine faydalarını görebilirsiniz. Ancak bunu bir miktar yemeklerinizin içerisinde veya salatalarda kullanmak da mümkündür.

Kavun kabuğunun en yaygın kullanım şekli ise kaynatılarak suyunun içilmesidir. Kavun kabuklarını kaynattıktan sonra bir süre demlemeye bırakıp, içerek tüketebilirsiniz.

Diğer taraftan bu suyu saçlarınıza veya cildinize uygulayarak, saç ve cilt sağlığının korunmasına da yardımcı olmanız mümkündür.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir