Muşmulanın Faydaları
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Muşmulanın Faydaları

Muşmula, bazılarının sert, bazılarının ise daha olgun ve yumuşak olmasını tercih ettiği bir meyvedir. Bazı insanların pek sevmediği hatta bilmediği bir meyvedir. Genellikle beyaz ve pembe çiçekleri olan meyve, biraz buruk bir tada sahiptir. Hasadı Ekim sonu ve Kasım başında gerçekleşir ve genellikle birkaç ay sürer. Muşmulanın pek çok faydası vardır ve tamamen olgunlaşmadan yenmemelidir. Satın aldıktan sonra bir süre evde kalsa bile olgunlaşır ve yumuşar. Peki, muşmulanın faydaları nelerdir? 

Muşmulanın Sağlığa Yararları 

Muşmulanın Faydaları
Muşmulanın Faydaları
  • Muşmula meyvesi esas olarak lifli yapısı ile öne çıkar. Muşmula, faydalı mineraller ve potasyum, demir, kalsiyum, folik asit ve magnezyum gibi maddeler açısından zengindir ve A ve C vitaminleri açısından da oldukça zengin bir meyvedir. 
  • Muşmula, kabızlık ve sindirim sorunları olan insanları rahatlatır ve bağırsak hareketlerini hızlandırmaya ve böylece kabızlığı iyileştirmeye yardımcı olur. 
  • Kilo vermek isteyen kişiler, özellikle sonbaharda anında diyet listelerine muşmula meyvesini rahatlıkla ekleyebilir.  
  • Muşmula ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve iltihaplı hastalıkları daha hızlı tedavi etmeye yardımcı olur. 
  • Ayrıca muşmula çayı, boğaz enfeksiyonları ve öksürük gibi durumların tedavisinde de kullanılabilir. Özellikle astım, bronşit ve üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde ve ayrıca ağız yaralarının tedavisinde hızlandırılmış iyileştirici özelliklere sahiptir. 
  • Muşmulanın faydalı olduğu bir diğer konu da sindirim bozukluklarıdır. Tüm bunlara ek olarak böbrek ve karaciğer sağlığına da iyi geldiği bilinir. 
  • Muşmula meyvesinin kendisinin değil ama yapraklarının da romatizmaya iyi geldiği biliniyor. Muşmula yapraklarının az su ile kaynatılmasıyla elde edilen karışımın romatizmal ağrılara iyi gelir. 

Muşmulanın Zararı Var mıdır? 

Elbette her şeyde olduğu gibi muşmulanın da gereğinden fazla ve bilinçsiz tüketilmesinin zararlı etkilerinden söz edilebilir. Muşmula, yüksek tansiyonu olan kişilerin dikkatli tüketmesi gereken bir besindir. Özellikle kronik hastalıkları ve yüksek tansiyonu olan kişiler bu meyveyi tüketirken dikkatli olmalı veya önceden bir doktora danışmalıdır. Muşmula tüketirken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise meyvenin içindeki iri taneli tohumlardır. Bu tohumlar yutulmamalıdır. Meyveyi yerken çekirdeklerini çıkarmayı unutmamalısınız. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir