Ombre Nedir? Sombre Nasıl Yapılır? 
  1. Anasayfa
  2. Saç Bakımı

Ombre Nedir? Sombre Nasıl Yapılır? 

Yıllardır en popüler ve çok sık tercih edilen saç modellerinden bir tanesi olan ombre, bir süre daha aramızda hayatımızda olacak gibi görünüyor. Saç rengini değiştirmek isteyen ve köklü bir değişiklik istemeyen herkes ombreyi tercih ediyor. Ayrıca ombrenin 2007 yılından bu yana her sezonun saç trendlerinden biri olduğu da söyleyebiliriz. Saçlarınızda fark yaratmak istiyorsanız, yaz aylarında ombre tekniği ile saçlarınıza güneşten açılmış gibi doğal bir parlaklık katabilir, sonbahara hazır hale getirebilirsiniz. Ombre tekniğine benzeyen ancak daha yumuşak renk geçişleri olan sombreyi de deneyebilirsiniz. Peki, ombre nedir? Ombre nasıl yapılır? Sombre nedir? Sombre nasıl yapılır? Yazımızı okuyarak bu soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz. 

Ombre Nedir? 

Ombre, Fransızca’da “gölge” anlamına gelen saçı bir renklendirme tekniğidir. Bu işlem sırasında saçın boyu ve uçları mevcut saç renginden daha açık bir renge boyanır. Hangi renk tonu tercih edilirse edilsin amaç, doğal ve uyumlu bir renk geçişi yaratmaktır. Yani ombreyi röfle veya meç gibi tekniklerden ayıran en önemli şey doğal bir geçişi ön planda tutmaktır. Kökler mevcut rengini korurken, saç boy ve uçlarına degrade ton geçişleri uygulanır. Sonuç olarak saçlar daha parlak, daha canlı ve daha modern bir hale getirilebilir. 

Ombre Nasıl Yapılır? 

Ombre oluşturma işlemi sırasında yapılacak ilk şey saçta oluşturulacak ton aralığını belirlemektir. Bu noktada seçim tamamen size ait. Dilerseniz saçınızın doğal renginden 1-3 ton daha açık bir renk seçerek son derece doğal ve açık tonlu geçişler oluşturabilirsiniz. Daha sıra dışı bir görünüm tercih ediyorsanız saçınızı köklerinden çok daha açık bir tonda boyayabilir ya da doğrudan mavi, pembe, yeşil gibi renkli ombre deneyebilirsiniz. 

Uygulayacağınız rengi belirledikten sonra boyamak istediğiniz saç tutamlarına krepe yapın. Krepenin yoğunluğu saçın parlaklığını da belirleyen bir unsurdur. Krepe tutamları yoğunlaştıkça ton geçişleri daha hafif ve belirsiz görünecekken, daha az krepe yaptığınız tutamlarda ise geçişler keskin ve yoğun ışıltılı bir halde olacaktır. Krepe işlemi tamamlandığında belirlenen tutamlara boyama işlemi yapılır ve ombre uygulaması sonlandırılır. 

Sombre Nedir? 

Ombre Nedir? Sombre Nasıl Yapılır? 
Ombre Nedir? Sombre Nasıl Yapılır?

Bu saç renklendirme işlemi, kardeşi ombre ile karıştırılabiliyor. Sombre, özellikle saç uçlarını bazı tonlarda açmak için kullanılan bir boyama tekniğidir. Adının başındaki S harfi, yumuşak anlamına gelen İngilizce “soft” kelimesinden alınmıştır. Kısacası sombre işlemi, saç renginde köklü ve belirgin bir değişiklik yapmaz. Bunun yerine mevcut saç renginize daha parlak ve dolgun bir görünüm kazandırmanızı sağlar. 

Sombre Nasıl Yapılır? 

Sombre tekniğinde saç uçları açılır, mevcut saç renginden 1-4 ton daha açık olur. Saçınızı daha önce hiç boyamadıysanız, muhtemelen işlem sırasında saç açıcısına ihtiyacınız yoktur. Saçın tonuna göre seçilen boya, saçın uçlarından boyuna doğru uygulanır. Sonuç olarak, saçın kökleri ve uçları arasında son derece doğal bir geçiş oluşturulur. 

Ombre ve Sombre Arasındaki Fark 

Ombre Nedir? Sombre Nasıl Yapılır? 
Ombre Nedir? Sombre Nasıl Yapılır?

Ombre, saçın doğal renginden bağımsız olarak birçok farklı tonda uygulanabilen bir işlemdir. Ombre işlemini uygularken saçınızın doğal tonundan daha açık olan 7 ton kullanabilirsiniz. Sombre işleminde ise 4 tona kadar açık renkler tercih edilmektedir. Ombre gri, beyaz, platin gibi zıt renk tonları ile uygulanabilirken, sombre tekniğinde ise sadece doğal tonlar kullanılır. Bu nedenle ombre sırasında gerçekleşen geçişler, sombre tekniğine göre çok daha keskindir. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir