Pedifen Şurup Nedir? Ne İşe Yarar?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Pedifen Şurup Nedir? Ne İşe Yarar?

Bebeği veya çocuğu olan hemen hemen her ebeveynin karşılaşacağı bir ilaç olan Pedifen şurup nedir? Pedifen şurup ne işe yarar? Pedifen şurubun yan etkileri nelerdir? Pedifen şurup hakkında merak ettiğiniz her şeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pedifen Şurup Nedir?

Pedifen Şurup; etken maddesi, yaygın bir ağrı kesici ve ateş düşürücü olan ibuprofen olan, genellikle doktorlar tarafından çocuklara reçete edilen, turuncu, kahverengi cam şişelerde sunulan portakal aromalı bir pediatrik şuruptur. Pedifen şurubu yetişkinler de kullanabilir.

Pedifen Ne İşe Yarar?

Pediatrik bir şurup olan Pedifen, ibuprofen içerdiği için iltihap önleyici ilaçlar (yani NSAİİ’ler) içerisinde yer alan ilaçlardan biridir. Bu ağrı kesici ve ateş düşürücü şurup, 6 ay ve üzeri çocuklarda ağrıyı gidermek ve ateşi düşürmek için kullanılır. Bunun yanı sıra 6 aydan büyük bebeklerde ve çocuklarda çocukluk çağı romatizmal ağrılarının giderilmesinde Pedifen ilacı kullanılabilir.

Genel olarak Pedifen şurubunun ne olduğuna ve ne işe yaradığına baktığımızda yetişkinler ve çocuklar için cevaplar farklıdır. Pedifen yetişkinlerde hafif ve orta şiddette ağrıları giderir, adet ağrılarını giderir/azaltır ve romatoid artrit ağrılarının tedavisinde kullanılır. Bebekler ve çocuklar için Pedifen şurubu, 6 aylıktan büyük bebeklerde yüksek ateşi düşürür, bebeklerde ve 6 aylıktan büyük çocuklarda hafif ila orta şiddette ağrıları giderir/hafifleştirir, çocuklarda romatizma/jüvenil artrit semptomlarını tedavi eder.

Pedifen Şurup Nasıl Kullanılır?

Diğer ilaçlarda olduğu gibi Pedifen’in de doktorunuzun önerdiği şekilde kullanılması tavsiye edilir. Şurubu her kullanımdan önce şişeyi çalkalayın. Doğru dozu aldığınızdan emin olmak için her zaman bir ölçek kullanın. Bebeklerde kullanıldığında, bebeğin midesinin olası tahrişini azaltmak için yemeklerden sonra veya formülle alınmalıdır. Doktorunuz kaç gün ve ne sıklıkta alınması gerektiğini öneriyorsa bu ilacı buna göre alınız. Bu ilacı çocuklarda doktor tavsiyesi olmadan kullanmak ciddi sorunlara neden olabilir. Doz, her 6 saatte bir günde 4 defaya kadar uygulanmalıdır.

Pedifen Şurubun Yan Etkileri

Pedifen şurubunun yan etkileri şunlardır; Pedifen şurubu kullandığınızda ortaya çıkan yan etkilerden biri ciltte soyulma, nefes darlığı, ciltte kırmızı veya morluk oluşumu, kurdeşen, kulak çınlaması, işitme kaybı, depresyon, uyuşukluk, uykusuzluk, grip, soğuk algınlığı, içi su dolu kabarcıklar gibi yan etkilerden bir tanesi görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, çocuğunuzun mepertilfen şurubuna karşı ciddi bir alerjisi vardır ve hemen hastaneye yatırılmalıdır. Dikkatlice okuyunuz. Karaciğer yetmezliği, azalmış beyaz kan hücresi sayısı, kemik iliği baskılanması, gastrointestinal kanama, mide veya bağırsakta yara oluşumu, kanamadan kaynaklanan siyah kan, kötü kokulu dışkı, pankreas iltihabı, sarılık.

Pedifen Şurup Fiyatı

İlacın güncel fiyatı 12,53 TL’ir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir