Rahim İltihabı Nedir? Tedavisi 
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Rahim İltihabı Nedir? Tedavisi 

Vücudun belirli bölgelerinde iltihaplanma meydana gelebilir. İltihaplanmaya yol açabilecek birçok durum vardır. Rahim iltihabı kadınlarda görülen bir iltihap türüdür. Rahim iltihabının belirtileri ve nedenleri kadınlar tarafından merak ediliyor. Rahim iltihabı nedir? Rahim iltihabı belirtileri nelerdir? Rahim iltihabı nasıl tedavi edilir? Sorularının cevaplarını yazımızın devamın okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Rahim İltihabı 

Rahim iltihabı, kadın üreme organlarının enfeksiyonu olarak tanımlanır. En yaygın olarak cinsel yolla bulaşan bakteriler vajinadan yumurtalığı rahme bağlayan iki uzun, ince tüp olan fallop tüplerine veya yumurtalıklara gittiğinde ortaya çıkar. Rahim zarının iltihaplandığı bir durum endometrit olarak tanımlanır. 

Rahim İltihabı Nedenleri 

Rahim iltihabı, çoğunlukla cinsel yolla bulaşan bakterilerin vajinadan rahme, fallop tüplerine veya yumurtalıklara yayılmasıyla kadın üreme organlarının enfeksiyonu olarak tanımlanır. Rahim zarının iltihaplanmasına endometrit denir.  

Rahim iltihabına çeşitli bakteriler neden olabilir, ancak en yaygın olanları gonore ya da klamidyadır. Genellikle korunmasız cinsel ilişki sırasında edinilen bakteriler üreme sistemine girebilir ve bazı durumlarda rahim iltihabına neden olarak rahim ağzını oluşturan normal bariyeri bozar. Doğum sonrası, düşük ya da kürtaj, adet dönemleri rahim iltihabının daha yaygın durumlarından bazılarıdır. 

Rahim iltihabı için risk faktörleri; düşük, sezaryen ya da zorlayıcı doğum süreci, rahim içi spiral kullanımı, erken cinsel ilişkiye başlama, korunmasız ilişki, birden fazla cinsel partner ve rahim içi tıbbi işlemler rahim iltihabı için risk faktörleridir. 

Rahim İltihabı Belirtileri 

Rahim İltihabı Nedir? Tedavisi 
Rahim İltihabı Nedir? Tedavisi

Rahim iltihabı bazen asemptomatik olmasına rağmen, genellikle çok hafif semptomlar mevcuttur. Rahim iltihabı belirtileri genellikle şu şekildedir; 

  • Anormal derecede adet kanaması 
  • Adet dışı kanamalar 
  • Makatta, pelviste ve alt karın bölgelerinde şiddetli ağrı 
  • Cinsel birliktelik esnasında ya da cinsel birliktelik sonrasında ağrı veya kanama 
  • Kusma titreme ya da yüksek ateş gibi problemler 
  • İdrara çıkmada zorluk ya da ağrı 
  • Vajinal kaşıntı 
  • Kötü kokulu vajinal akıntı 

Rahim İltihabı Tedavisi 

Rahim veya rahim zarının iltihabının neden olduğu endometritin tedavisi ilaçtır. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından muayene ve teşhis konulduktan sonra hastanın durumuna uygun antibiyotikler kullanılır. Rahim iltihabını tedavi etmek için hastaya bağlı olarak bir veya daha fazla ilaç kullanılabilir. Hasta ilacı birkaç gün kullandıktan sonra kendini daha iyi hissetse bile antibiyotik tedavisi bırakılmamalıdır. 

Bazı durumlarda hastanın partnerinin de tedavi edilmesi gerekebilir. Hastanın partnerinin herhangi bir şikâyeti olmasa dahi tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Rahim iltihabı tedavisi devam ettiği sürece cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Hamile olan veya ilaç almasına rağmen durumu düzelmeyen hastaların hastaneye yatırılması gerekebilir. 

Rahim İltihabı Tedavi Edilmezse Ne Olur? 

Rahim iltihabı tedavi edilmez ise, üreme organlarında hasar, kısırlık riskinde artış, ektopik gebelik riskinde artış, kronik pelvik ağrı, sepsise, bir kan dolaşımı enfeksiyonuna neden olabilen yumurtalık apseleri gibi çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilir. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir