Regl Döneminde Egzersiz Yapmak Sancıları Azaltıyor mu?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Regl Döneminde Egzersiz Yapmak Sancıları Azaltıyor mu?

Kadınların en zor dönemlerinden olan ve psikolojik olarak da zorlu geçen regl döneminde yapılacak egzersizler, bu dönemin daha rahat geçmesine yardımcı oluyor. Bunun en önemli sebebi ise, egzersiz yapıldığında vücudun endorfin hormonu salgılamaya başlaması olarak gösteriliyor. Regl döneminde egzersiz yapmak sancıları azaltır mı?

Endorfin hormonu, ağrı kesici etkisi nedeniyle vücut ağrılarının kendiliğinden geçmesi için önemli bir yere sahiptir. Bu ağrılar arasında, adet ağrıları da gelmektedir. Bu yüzden doğal ağrı kesici özelliğe sahip bu hormonu vücudumuzda daha aktif hale getirmek için, egzersiz yapmayı ihmal etmemek gerekiyor. Özellikle de regl dönemi gibi sancılı dönemlerde, bunun önemi daha fazla oluyor.

Birçok kadın adet döneminde sıcak su torbaları gibi çeşitli yöntemleri ağrı kesici olarak tercih ediyor. Elbette bunlarında adet ağrıları için faydaları bulunuyor. Ancak hem doğal hem de daha kısa sürede ağrıların geçmesi için, egzersiz yapmakta asla ihmal edilmemelidir.

Ağır Egzersizlere Gerek Yok

Uzmanlar adet döneminde sancılara iyi gelmesi için yapılacak egzersizlerin, illaki ağır olması gerekmediğini söylüyorlar.

Biraz daha düzenli ve hafif veya orta seviyedeki egzersizlerinde, endorfin hormonunu tetiklemesi mümkün oluyor.

Bu hormon daha çok stres ve acı gibi durumlarda daha aktif oluyor. Doğum sancılarını birçok kadın hatırlamaz. Çünkü doğum yaparken acı çekildiğinde, bu hormon devreye girer ve acıların kısa sürede dinmesini sağlar.

En Azından Sevdiğiniz Egzersizleri Yapmalısınız

Uzmanlara göre regl sürecinde en azından kişinin sevdiği egzersizleri yapmalarını tavsiye ediyorlar. Zira yapılacak egzersizin cinsi ne olursa olsun, endorfin hormonunun salgılanması mümkün oluyor.

Günlük basit bir yürüyüş egzersizi yapmanın dahi faydaları bulunurken, bu süreçte motivasyonunuzu da artıracak farklı egzersizler yapabilirsiniz diyerek regl döneminde egzersiz yapmak sancıları azaltıyor mu sorusuna yanıt verebiliriz. Yapacağınız kısa süreli ve basit egzersizler yaptıktan sonra bile, adet sancılarının önemli ölçüde azaldığını görebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir