İlginizi Çekebilir
Saçlar İçin En İyi Besinler
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Saçlar İçin En İyi Besinler

Sağlıklı saçlar için en iyi besinler listemizde yer alan besin kaynaklarının düzenli olarak tüketilmesi, daha canlı saçlar için önemlidir.

+ -

Sağlıklı saçlar için en iyi besinler listemizde yer alan besin kaynaklarının düzenli olarak tüketilmesi, daha canlı ve sağlıklı saçlar için önemlidir. Bu besinler genel sağlığın korunmasında da önemli faydalar sağlar.

Özellikle protein içerikli besinlerin tüketilmesi saç sağlığı için önem taşırken, aynı zamanda selenyum, çinko, beta-karaten ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengin gıdaların da tüketilmesi saç sağlığını korumak için gereklidir.

Saçlar İçin En İyi Besinler Hangileri?

Saçlar İçin En İyi Besinler
Saçlar İçin En İyi Besinler

Saç sağlığını korumak için doğru ve yeterli beslenmeye önemlidir. Diğer taraftan sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmak saç sağlığını artıran önemli faktörlerden biridir. Bu yüzden hem beslenmenin hem de yaşam koşullarının dengeli ve sağlıklı yürütülmesi büyük önem taşıyor.

Sağlıklı beslenmek kadar saç bakımının da doğal yöntemlerle doğru yapılması önemlidir. Yüksek kaliteli proteinlerin, selenyum, çinko, omega-3 yağ asitleri gibi minerallerin ve özellikle a vitamini, C vitamini, b2 ve b3 vitaminlerinin düzenli alımı yine saç sağlığı için ayrı bir öneme sahiptir.

Güçlü Saçlar İçin Proteinin İçeren Besinler

Protein içerikli besinler güçlü ve sağlıklı saçlar için en iyi besinler olarak bilinirler. Çünkü saçların oluşumunda proteinlerin önemli katkısı bulunmaktadır.

Her ne kadar protein deyince aklımıza ilk gelen güçlü kaslar olsa da, makro besinlerin vücudun en önemli yapı taşları olduğu unutulmamalıdır. Antikorlar, enzimler, hormonlar ve saçlar gibi şeyler büyük ölçüde proteinden oluşur.

Uzmanlar saç sağlığının yanı sıra genel sağlık içinde kişinin kilosuna göre yeteri kadar protein almaları gerektiğini tavsiye ediyorlar. Sağlıklı protein alımı orta fiziksel hareketliliğe sahip kişiler için kilolarının 1,5 katı olarak tanımlanır.

Örneğin 60 kilo olan birinin günlük 90 gram protein gereksinimi idealdir. Yüksek fiziksel hareketliliğe bağlı olan kişilerin ise kilosunun ortalama 2 katı protein almaları, protein ihtiyacının karşılanması için önem taşır. Buna göre bir hesap yapacak olursak yoğun fiziksel hareketliliğe sahip olan 60 kiloluk birinin günlük 120 gram protein alması gerekir.

Proteinler kas oluşumundan saç oluşumuna kadar birçok fayda sağlarlar. Protein eksikliğinin yüksek olması ve uzun süre devam etmesi saç kayıplarına neden olabilir. Ayrıca saçların sağlıksız kalması ve büyüme problemlerinin ortaya çıkması, yine protein eksikliğine bağlı olarak görülebilecek durumlardan biridir.

En iyi protein kaynakları şunlardır;

 • Yulaf ezmesi ve diğer tam tahıllı gıdalar
 • Mantar çeşitleri
 • Kırmızı et, tavuk ve balık eti
 • Fındık ve badem gibi kuruyemişler
 • Kümes hayvanlarının yumurtaları ve etleri
 • Ay çekirdeği ve kabak çekirdeği
 • Keten tohumu ve kenevir tohumu
 • Mercimek, bezelye, nohut ve fasulye gibi baklagiller
 • Süt ve süt ürünleri

Protein açısından zengin başlıca besinlerdir. Dengeli bir diyet sürdürerek bu besinleri düzenli tüketmek, protein ihtiyacının karşılanması için önem taşımaktadır.

Çinko ve Selenyum İçeren Besinler

Gevrek çekirdekler, kaju fıstığı, ceviz, fındık gibi kuruyemiş çeşitleri selenyum ve çinko bakımından zengin besinlerdir. Farklı besinlerde de bu mineraller yeterince bulunmaktadır. Ancak sayılan besin kaynakları saç sağlığı için önemli mineraller içerdikleri için daha düzenli olarak tüketilebilirler.

Biyotin İçeren Besinler

Saçlar İçin En İyi Besinler
Saçlar İçin En İyi Besinler

Sağlıklı saçlar için en iyi besinler arasında biyotin içeren kaynakların tüketilmesi büyük önem taşıyor. B7 vitamini olarak da bilinen biyotin eksikliği saçların ve tırnakların kırılmasına neden olur. Ayrıca cilt kırışıklıkları da buna bağlı olarak görülebilir.

Güzellik vitamini olarak da adlandırılan B7 vitamininin düzenli olarak alınması saçların kırılmadan hızlı uzamasına yardımcı olur.

En iyi biyotin kaynakları şunlardır;

 • Kümes hayvanlarının yumurtaları
 • Soya fasulyesi
 • Esmer pirinç
 • Buğday kepeği
 • Fındık, ceviz ve yer fıstığı gibi kuruyemişler
 • Avokado
 • Ispanak
 • Muz

Bu besinlerin yeteri kadar tüketilmesi biyotin alımı için önemlidir.

Omega-3 İçeren Besinler

Yine saç sağlığının korunmasında önemli besin bileşiklerinden biri de omega-3 yağ asitleridir. Doymamış yağ asitleri olarak da bilinen omega-3 yağ asitlerinin saç sağlığının korunmasındaki önemi büyüktür.

Ceviz, balık çeşitleri, keten ve kenevir tohumu, sağlıklı yağlar ve tohumlar gibi çeşitli besin kaynakları omega-3 yağ asidi içerirler.

Doymamış yağ asitleri saç sağlığının yanı sıra iltihap önleyici özellikleri ve hücreler için de önemlidir.

Silisik Asit

Yer fıstığı, ıspanak, enginar, arpa, yulaf ezmesi ve yumurta gibi besinlerin yanı sıra yer elması gibi patateslerde de silisik asit olunur.

Saçları güçlendiren ve ince saçları daha kuvvetli hale getiren önemli bir besin bileşiğidir. Bu yüzden silisik asidin düzenli olarak alınması saç sağlığını korumak için gereklidir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap