Sağlıklı Beslenerek Kilo Vermenin Yolları
  1. Anasayfa
  2. Genel

Sağlıklı Beslenerek Kilo Vermenin Yolları

Sağlıklı beslenerek kilo vermenin yolları arasında, herkesin rahatlıkla edinebileceği besin ve uygulayabilecekleri yöntemler ile nasıl kilo verebileceklerinden bahsettik. İşlenmemiş gıdalar, et veya balık gibi doğal hayvansal ürünlerin yanı sıra taze meyve ve sebzeler tüketerek sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Kilo vermek için illaki sağlıksız ve şok diyetler uygulamanız gerekmiyor. Burada önemli olan doğru beslenerek sağlıklı şekilde kilo verebilmektir. Yapılan birçok araştırmaya göre şok diyetlerin hızlı kilo vermeye etkisi olsa da, bu şekilde kilo veren kişilerin ileride vermiş oldukları kiloları tekrardan aldıklarını gösteriyor.

Bu diyetler sağlık açısından büyük olumsuzluklara neden olduğu için tavsiye edilmemektedir. Bir anda yüksek miktarda kilo vermek yerine sağlıklı beslenip fazla aç kalmadan da kilo verebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenerek Kilo Vermenin Yolları

Sağlıklı Beslenerek Kilo Vermenin Yolları
Sağlıklı Beslenerek Kilo Vermenin Yolları

Sağlıklı besinler tüketerek ve fazla aç kalmadan kilo vermeniz mümkündür. Bunun için aşağıdaki basit önerileri dikkate alabilirsiniz.

İlave Şekerlerden Kaçının

İşlenmiş gıdaların neredeyse tamamında yüksek düzeyde şeker bulunur. Endüstriyel meyve suları ve diğer alkolsüz içecekler, genellikle şeker bakımından yüksek oldukları için sağlıksız kabul edilirler.

Yüksek miktarda şeker tüketimi obezite, kalp hastalıkları, diyabet ve çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir. Bu yüzden işlenmiş gıdalarla gelen şeker tüketimini dikkate alarak, sağlıklı beslenme rutini oluşturmaya önem vermek gerekir.

Vücudun ihtiyacı olan şeker miktarı çeşitli besin kaynaklarından önemli ölçüde karşılanır. Bunun üzerine ekstradan aşırı işlenmiş gıdalar tüketerek şeker oranına dikkat etmemek, kilo vermenin önündeki en önemli engellerden biridir.

Bisküviler, kekler, meyve karışımlı yoğurtlar, pirinç veya sayılabilecek birçok besin maddesinde şeker zaten bulunmaktadır. Ekstra olarak daha fazla tatlandırıcı kullanmanın, ruh sağlığı üzerinde de olumsuz etkileri olduğunu unutmayın.

Düzenli Protein Alımına Dikkat Edin

Kuruyemişler, et ve balık gibi besinlerin yanı sıra, süt ve süt ürünleri de yüksek protein içeriğine sahiptirler.

Uzun süre tokluk hissi sağlaması nedeniyle proteinin öğünlere eklenmesi, sağlıklı şekilde kilo vermeniz için gereklidir. Bunların dışında daha birçok besin kaynağında bol miktarda protein olması nedeniyle, proteinleri öğünlerinize eklemeniz oldukça kolaydır.

Ceviz, badem, tavuk, yumurta ve bazı baklagil çeşitlerinde de protein miktarı oldukça fazladır.

Sebze ve Meyve

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için sebze ve meyve tüketimi önemlidir. Uzmanlar sağlıklı bir yaşam için sebze ve meyvelerin beslenme tarzına mutlaka dahil edilmesi gerektiğini vurguluyorlar.

Vücudun ihtiyacı olan mineraller, vitaminler ve diyet lifleri, bu besinlerde fazlası ile bulunmaktadır.

Bol Su için

Su vücudumuzun sağlıklı metabolik süreci için en önemli besin kaynağıdır. Organların sağlıklı çalışması, cilt ve saç sağlığının korunması ve iyi bir ruh haline kavuşmak, düzenli ve bol su tüketmeye bağlıdır. Sağlıklı kilo vermek için, su tüketiminin günlük en az iki litre olması gerekir.

Düzenli Egzersizler

Sağlıklı beslenerek kilo vermenin yolları arasındaki en önemli tavsiyelerden biri, şüphesiz ki düzenli egzersiz yapmaktır. Çünkü hiçbir besin maddesi doğrudan kilo vermenizi tek başına sağlamaz.

Bazı besinlerin yağ yakıcı özellikleri bulunsa da, bu sizin aldığınız kaloriden fazlasını harcamanız demek değildir. Bu yüzden alınan kalorinin verilmesi için, düzenli egzersiz yapılması şarttır.

 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir