Salamura Yaprak Nasıl Hazırlanır?
  1. Anasayfa
  2. Püf Noktası

Salamura Yaprak Nasıl Hazırlanır?

Kış ayları için salamura yaprak yapmak istiyorsanız, bunun için tam mevsimindesiniz. Her şeyde olduğu gibi salamura yaprak hazırlamak için de malzemenin tazeliği ve kalitesi oldukça önemlidir. En iyi salamurayı dalından yeni kopmuş taze asma yaprakları ile yapabilirsiniz. Eğer kendiniz toplama gibi bir imkânınız yoksa, taze asma yaprak satan bir yerden satın alabilirsiniz. Yaprakları temin ettikten sonra sıra geldi salamura yapmaya. Peki, salamura yaprak nasıl hazırlanır? 

Salamura Yaprak Tarifi 

Salamura Yaprak Nasıl Hazırlanır?
Salamura Yaprak Nasıl Hazırlanır?

Salamura Yaprak için Gerekli Olan Malzemeler 

  • 5 kilo taze asma yaprağı 
  • 6 litre soğuk su 
  • 600 ml kaya tuzu 
  • 10 litre bidon 

Salamura Yaprak Yapılışı 

Asma yapraklarını yıkayın. Yıkadığınız asma yapraklarını kalın desteler halinde düz bir şekilde bidonun dibine yerleştirin. Üst üste ve boşluk kalmayacak şekilde bütün yaprakları dizin. Yaprak katları 5-6 parmak kalınlığında oldukça aralarına bir yemek kaşığı dolusu kaya tuzunu serpin. Sonradan taşma riski olduğu için bidonda 5 parmak boşluk kalasıya kadar asma yapraklarını koyun.  

Daha sonra soğuk suyun içine 300 ml kaya tuzunu ekleyin ve tuz eriyene kadar karıştırın. Suyu yine bidonda 5 parmak boşluk kalacak şekilde boşaltın. Yaprakların üzerine ağırlık olması için, bir taşı güzelce yıkayın ve sağlam bir poşetin içine koyarak yaprakların üzerine oturtun. Daha sonra bidonun ağzını sıkıca kapatın. Salamura yaprakları ışık almayan ve serin bir yerde saklayın. 

Tarif Notu 

  • Salamura yapmak için hazırlayacağınız suyu küçük bir kapta yapacaksanız tuzu suya göre ayarlamalısınız. Yani suyu hazırladığınız kap 2 litrelikse tuzun tamamını bu suya atmamalısınız. Tuzu suya göre ayarlayarak atmalısınız.  
İlginizi Çekebilir
Mum Nasıl Yapılır? 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir