Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, tedavi süreci ciddiye alınmazsa ölümcül olabilir. Şeker hastalarında kan şekeri seviyeleri için çok önemlidir ve tedavi sürecinde iğne, ilaç, ameliyat gibi çeşitli durumlarla karşı karşıya kalırlar. Tedavi gerektiren diyabet, doktorunuzun talimatlarına uyduğunuzda sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayabilir. Öte yandan, diyabet için bitkisel ilaçlar da ilgi görüyor. Alternatif tıptan yararlanmak isteyenler, diyabet dostu bitkilerden şifa bulabilirler. Kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olan ve böylece şeker alevlenmelerini önleyen birçok bitkisel ilaç, diyabet tedavisinde etkilidir. Peki, şeker hastalığına iyi gelen bitkiler nelerdir? 

Diyabete İyi Gelen Bitkiler 

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler
Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Gurmar 

Şeker hastalığına iyi gelen bitkiler denildiği zaman akla ilk gelen Gurmar’dır. Bu bitki Hintçede kelimenin tam anlamıyla “şeker yok edici” anlamına gelir. Bu bitki jimnemik asit adı verilen bir glikozit bakımından zengindir. Gurmar, tatlılara duyarlılığı kökten azaltır, böylece diyabeti olan kişilerde şeker isteğini azaltır. Halihazırda tip 2 diyabetten etkilenmiş olanlar bile bu bitkinin yardımıyla kan şekeri seviyelerini kontrol edebilirler. Hücrelerdeki enzimatik aktiviteyi arttırır, bu da vücudun fazla glikoz kullanmasına neden olur. Ayrıca insülin üretimi üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. 

Tarçın 

Tarçın, diyabet hastaları için en yaygın kullanılan bitkilerden biridir. Tarçın, kan şekerini düzenleyen ve dengeleyen bir bitkidir. Tarçın çubuk ve baharat şeklinde tüketildiğinde şeker hastalığının düşmanıdır. Tarçın, tatlıyı unutturabilir ve çayda da şeker gibi kullanılabilir. Gün içerisinde suyunuzun içine çubuk tarçın atabilirsiniz ya da yoğurt içinde tüketebilirsiniz. 

Adaçayı 

Diyabete iyi gelen bitkilerden bir diğeri ise adaçayıdır. Açken adaçayı tüketmek, kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde düşürmeye yardımcı olabilir. Prediyabetli kişilerde kan şekerini düşürmeye ve tip 2 diyabetli kişilerde kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olan insülin sekresyonunu ve aktivitesini arttırır. Buna ek olarak, karaciğer fonksiyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, böylece bağışıklığı artırır. Et yemeklerinde tercih edilse de şifalı etkileri en çok çay olarak tüketildiğinde ortaya çıkar. 

Zencefil 

Diyabet ile savaşmakta oldukça etkili olan bir diğer bitki de zencefildir. Zencefil genellikle bal ile karıştırılarak tüketilir. Ancak şeker hastaları bal miktarını az tutmalıdır. 

Kekik 

Şeker hastalığına iyi gelen bir diğer bitki de kekiktir. Mercanköşk olarak da bilinen İspanya ve Akdeniz’den gelen bu egzotik bitkinin vücuttaki kan şekerini düşüren glikozitler içerdiği bilinmektedir. Kekik özleri, in vitro olarak glikozidaz inhibitör aktivite sergiler. 

Ekstrakttan izole edilen rosmarinik asidin pankreas amilaz aktivitesini arttırdığı gösterilmiştir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir. İnsülin aktivitesini artırmaya yardımcı olur ve hücrelerde glikozu aktive eder, böylece karbonhidrat oluşum hızını azaltır. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir