Sigara İçme İsteğini Azaltan Bitki Yağları
  1. Anasayfa
  2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Sigara İçme İsteğini Azaltan Bitki Yağları

Sigara ile mücadele eden milyonlarca insan, sigarayı bırakmanın kolay olmadığını belirtiyor. Birçok insan nikotin bantları, sakız, elektronik sigara, bitkisel ilaçlar, akupunktur, meditasyon ve hipnozdan yararlanmayı istiyor. Yapılan araştırmalar, sigara içiyormuş gibi hissetmenizi sağlayan bir şeyin, sigara içme isteğiyle savaşmak için kullanılabileceğini gösteriyor. Bazı bitkisel yağlar gerçekten bu hissi verebilir. Bu yağlar, soluma veya hatta topikal uygulama yoluyla kan dolaşımınıza emilir. Sigarayı bırakmaya yardımcı olan bitkisel yağlar sigara içme isteğini, kaygıyı ve stresi azaltmaya yardımcı olur ve sigarayı bırakırken sinir sistemini sakinleştirir. Sigara içme yağlarını doğrudan şişeden soluyabilir, bir kâğıt havlu veya benzerine dökerek koklanabilir, bileklerinize bir veya iki damla damlatabilirsiniz. Peki, sigara içme isteğini azaltan bitki yağları hangileridir? 

Sigara İçme İsteğini Baskılayan Bitki Yağları

Sigara İçme İsteğini Azaltan Bitki Yağları
Sigara İçme İsteğini Azaltan Bitki Yağları

Portakal Yağı 

Portakal yağı, gerginliği yatıştırmak ve enerji hissi vermek için kullanılabilecek ferahlatıcı bir kokuya sahiptir. Portakal yağının yatıştırıcı özelliklere sahip olduğu biliniyor ve öfkeyi ve yaşayabileceğiniz bazı vücut iltihabı ve tahrişini yatıştırmaya, hafifletmeye yardımcı olabilir. Yoksunluk semptomları yaşarken, vücudunuzun sıfırlama şansına ihtiyacı olacaktır. Birçok insan bu yağı vücut sistemini ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanır. Araştırmalar, bu yağın sigara içme isteğini azaltmada etkili olduğunu göstermiştir. 

Karabiber Yağı 

Karabiber yağı, sigarayı bırakmak için kullanılan en iyi yağlardan bir tanesidir. Yapılan bir araştırmada, Bir çalışmada, sigara içen 48 kişiye karabiber yağı, nane, mentol ve boş sigara verildi. Katılımcılar gece boyunca sigaradan mahrum bırakıldı ve verilen bir maddeyi denemeleri istendi. Karabiber yağı soluyan grupta sigara içme isteğinin önemli ölçüde azaldığı saptandı. Buna ek olarak kaygıyı azalttığı da belirlenmiştir. 

Lavanta Yağı 

Lavanta yağı, sigarayı bırakmaya çalışırken sık sık yaşanan endişe ve gerginliği gidermeye yardımcı olabilecek çok güçlü bir bitki yağıdır. Ek olarak, lavantanın merkezi sinir sistemini gevşettiği gösterilmiştir. Lavanta ayrıca sinirlilik ve uykusuzlukla mücadelede oldukça etkilidir. Sigarayı bırakmaya çalışılan ilk birkaç gün boyunca her ikisi de oldukça güçlü duygulardır. Lavanta yağının bir başka faydası ise solunum problemlerinin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olmasıdır. 

Melek Otu Yağı 

Melek otu yağı, sigarayı bırakmak istiyorsanız mutlaka denemeniz gereken uçucu yağlardan biridir. Araştırmalar, sakinleştirici aroması ve etkileri nedeniyle “Meleklerin Yağı” olarak bilinen melek otu yağının, nikotin isteklerini azaltmak için en faydalı yağlardan biri olduğunu göstermiştir. Bir çalışmada, düzenli olarak sigara içen 20 gönüllüden melek otu yağı koklaması istendi ve sonuçlar oldukça iyiydi. Sigara içen kişinin melek otu yağı kokusunu almasından 2 dakika sonra sigara içme isteğinin azaldığı ve bir sonraki kullanımında gecikmeye neden olduğu belirlendi. Melek otu yağı, birçok solunum problemini tedavi etmek için aromaterapide de kullanılır. 

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir