Sperm Vajinaya Bulaşırsa Hamile Kalınır mı?
  1. Anasayfa
  2. Hamilelik
Trendlerdeki Yazı

Sperm Vajinaya Bulaşırsa Hamile Kalınır mı?

Sperm vajinaya bulaşırsa hamile kalınır mı?” sorusu oldukça merak edilmektedir. Makalemizin devamında bu sorunun cevabı yer almaktadır. 

Sperm Vajinaya Bulaşırsa Hamilelik Oluşur mu? 

Meni, içerisinde milyonlarca sperm hücresi barındırmaktadır. Normal olarak, bir erkeğin meni içindeki vajinaya boşalan sperm, rahme doğru hareket etmektedir. Sperm vajina ve rahimde beş güne kadar canlı kalabilmektedir. Daha sonra yumurta ile temasa geçerek döllenmeyi sağlamaktadır. 

Meni vajinanın içinde değil de vajinanın etrafına bulaşır ise genellikle hamile kalınmayacağı varsayılmaktadır. Ancak bu doğru bir bilgi değildir. Vajinaya bulaşan sperm hücreleri canlı kalır ve yumurtaya ulaşmak için vajinadan rahme gidebilirler ve bunun sonucunda hamilelik oluşabilmektedir. Yani, menide bulunan sperm hücreleri vajinal yoldan ilerleyerek hamileliğe neden olabilmektedir.

Sperm Vajinaya Bulaşırsa Hamile Kalınır mı?
Sperm Vajinaya Bulaşırsa Hamile Kalınır mı?

 İlişki esnasında partneriniz vajinaya boşalmamış olsa bile vajina çevresindeki meni bir şekilde rahme ulaşabilir. Bu durumun önüne geçmek için önce ıslak mendille meni silinmeli, ardından vajinanın iyice yıkanması gerekmektedir. Böylece hamilelik riskini tamamen ortadan kalkmış olacaktır. Ne olursa olsun, kendinizi korumanın en iyi yollarından biri prezervatif kullanmak olacaktır. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir