Su Bazlı Nemlendirici Nedir?
  1. Anasayfa
  2. Cilt Bakımı

Su Bazlı Nemlendirici Nedir?

Nemlendiriciler genel olarak su bazlı ve yağ bazlı olmak üzere ikiye ayrılır. Bu yazımızda su bazlı nemlendiricileri tanıtacağız. Su bazlı nemlendirici nedir? Cildiniz için en iyi nemlendiricinin hangisi olduğunu ve su bazlı bir nemlendiriciyi nasıl ve ne zaman kullanmanız gerektiğini bu yazımızda anlatacağız. Bu yazımızda su bazlı ve yağ bazlı ürünlerin detaylarından bahsedeceğimiz yazımızı okuyarak, nemlendirici alışverişi yaparken alacağınız ürünün su bazlı ya da yağ bazlı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Su Bazlı Nemlendirici Nedir ve Nasıl Anlaşılır?

Su bazlı nemlendiriciler hafiftir ve uygulandığı zaman hızla emilir. Yüksek nemlendirme özelliği yüzdeki kuruluğu önler. Düzenli kullanım yaşlanma belirtilerini geciktirmeye yardımcı olabilir. Nemlendiricinizin su bazlı olduğunu gösteren en önemli özelliği ciltte bıraktığı nazik histir. İz bırakmadan emilen su bazlı nemlendiriciler ciltte ağırlık yapmaz. Bu günlük bakım ürünleri hemen hemen her cilt tipi için uygundur.

Su bazlı kremler ile yağ bazlı nemlendiriciler arasındaki en önemli fark, bir kremin bileşenlerini kontrol ettiğinizde en üst sırada aqua yani su yazmasıdır. Bunlara ek olarak su bazlı nemlendiricilerin üzerinde yağsız ya da free oil ifadesi bulunur.

Su Bazlı Nemlendirici Neden Tercih Edilmeli?

Su Bazlı Nemlendirici Nedir?
Su Bazlı Nemlendirici Nedir?

Su bazlı nemlendiricilerin en önemli özelliği hafif yapılarıdır. Bu fayda cildin ağır hissetmemesine yardımcı olur ve cilt tarafından hızla emilir. Ayrıca, su bazlı bir nemlendirici, iki kat halinde kullanıldığında iyi bir baz işlevi görür. Su bazlı nemlendiriciler, yağ bazlı nemlendiricilerden daha uzun süre ciltte kalır. Aynı zamanda cilt gözeneklerinin tıkanmasına neden olmadığı için nemlendirici kremlerin neden olduğu cilt sorunları da olmaz.

Su Bazlı Nemlendirici Nasıl Kullanılır?

Nemlendiriciler cilt bakım rutininizin bir parçasıdır. Cilt bakımında genellikle günde iki kez kullanılması önerilir. Ancak kullandığınız nemlendiriciye bağlı olarak sadece sabah veya akşam uygulanması gerekebilir. Bu nedenle su bazlı bir nemlendirici kullanmaya başlarken kullanım talimatlarına mutlaka uyun.

Kullanım şekli de cildiniz için istenmeyen sorunlara neden olabilir. Genellikle az miktarda su bazlı nemlendirici yüzünüzü nemlendirmek için yeterlidir. Bazıları “daha fazla ürün, daha iyi bakım” mantığıyla devam edebilir. Bir seferde çok fazla kullanmak cildin nemlendiriciyi emmesini zorlaştırabilir. Bu durumda gözenekleri doldurmayan ve kısa sürede cilt tarafından emilen su bazlı bir nemlendirici bile gözenekleri tıkayabilir. Bu yüzden günlük nemlendiricinizi kullanırken miktarına dikkat etmelisiniz.

Çok kuru cilde sahip kişiler için su bazlı nemlendiriciler önerilmez. Çok kuru cilt tipleri yağ gerektirdiğinden, ağırlıklı olarak doğal yağlardan elde edilen özel formülasyonlara sahip yağ bazlı nemlendiriciler bu cilt tipinin ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bu nedenle bu faydalardan tam anlamıyla yararlanmak için en önemli detay doğru cilt tipine uygun su bazlı bir nemlendirici kullanmaktır.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir