Teninize Göre Maskara Seçimi 
  1. Anasayfa
  2. Makyaj

Teninize Göre Maskara Seçimi 

Kadınlar her zaman güzel görünmek ve bakımlı olmak isterler. Bunun için ciltlerine ve yüzlerine çeşitli uygulamalar yaparlar. Bu uygulamalar arasında yüz maskeleri ve makyaj yer alır. Makyaj yaparken bazı önlemler vardır. Makyaj yüz şeklinize uygun olmalıdır. Cilt tonu, göz yapısı, kirpikler, kaşlar ve dudak yapısı makyaj öncesi kontrol edilmesi gereken alanlardır. Kadınlar makyaj yaparken bu konulara dikkat ederek makyajlarını tamamlarlar. Maskara, makyajın en önemli ve olmazsa olmaz adımlarından bir tanesidir. Peki, teninize göre maskara seçimi nasıl olmalı? Maskara nasıl uygulanır? Gelin beraber inceleyelim. 

Çeşitli malzemelerle yapılan makyaj için size en uygun olanı yüz tipinize göre seçmelisiniz. Maskara da bir makyaj ürünüdür. Kirpiklerin daha dolgun veya daha uzun görünmesi için uygulanan kozmetik bir üründür. Maskara rimel olarak da adlandırılır. Maskara yaparak kirpiklerinize hacim kazandırabilirsiniz. Maskara uygulamadan önce kirpiklerin şekline ve hacmine bakmak gerekir. Gözleriniz küçük ve kirpikleriniz seyrek ise kesinlikle dolgunlaştırıcı etkisi olan bir maskara tercih etmelisiniz. Dolgunlaştırıcı etkisi olan maskara kirpiklerinize hacim kazandırır ve gözlerinizi belirginleştirir. 

Ten Renginize Göre Maskara Seçimi Nasıl Olmalıdır? 

Cilt tonu makyajın önemli bir unsurudur. Çünkü makyaja başlamadan önce teninize en uygun kapatıcı ve fondöteni seçmeniz gerekecektir. Kapatıcı cilt tonuna en yakın olmalıdır. Cilt tonunuza uymayan kapatıcı ve makyaj ürünleri başarılı bir makyaj yapmanızı sağlamayacaktır. Maskara da cilt tonuna göre seçilir. Koyu rimel, açık kirpiklere sahip kişiler için uygundur. Bu sayede kirpikler olduğundan daha büyük ve kalın görünür. Ayrıca maskara seçiminde cilt tonu ile uyum da önemlidir. Sarışın ve açık tenli kadınlara koyu siyah rimel önerilmez. Makyajı daha güzel hale getirmek için bu unsurlara dikkat etmeniz gerekiyor. 

Buna ek olarak maskara seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken farklı hususlarda vardır. Maskaranın özellikleri ve markası önemlidir. Maskara kirpiklere sürülür ve yağlıdır. Sıcakta akmayan bir maskara seçmek her zaman önemlidir. Çünkü gözlerde ıslaklık oluştuğunda maskara yayılmamalıdır. Bu nedenle maskara kaliteli olmalıdır. Maskara, kirpiklerin uzunluğuna ve hacmine göre seçilmelidir. Hacim veren maskara kirpiklerin daha kalın görünmesini sağlar ve görünümü tamamlar. Makyajınız bittikten sonra makyajınızı ve gözlerinizi vurgulamak için rimel kullanabilirsiniz. Maskara sayesinde gözler ön plana çıkacaktır. Yüzünüze en uygun maskarayı seçerseniz en güzel görünüm ortaya çıkacaktır. 

Maskara Nasıl Uygulanır? 

Teninize Göre Maskara Seçimi 
Teninize Göre Maskara Seçimi

Kirpiklere uygulanan maskara da gözlerin güzelliğini vurgular. Renkli gözlü kadınlara rimel sürüldüğünde göz rengi daha belirgin hale gelir. Ayrıca rimel sürmeyi de bilmek gerekir. Maskara sürülen kirpiklerin kuruluğu, maskaranın iyi sürülmesini sağlar. Maskarayı aşağıdan yukarıya doğru sürmek gereklidir. Maskarayı uygularken etrafa saçılmaması da önemlidir. Maskara düzgün uygulanmadığı takdirde yayılabilir ve göz altlarına bulaşabilir. Gözlerin altındaki kirli görünüm hoş değildir. Bunun için maskara iyi sürülmelidir. Alt kirpiklere rimel uygularken göz altlarına da uygulanmalıdır. Böylece kirpikler belirginleşir. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir