Uyumadan Önce Uygulanması Gereken 4 Saç Bakım Rutini
  1. Anasayfa
  2. Saç Bakımı

Uyumadan Önce Uygulanması Gereken 4 Saç Bakım Rutini

Saç sağlığını korumak özellikle kadınlarda psikolojik olarak rahatlamayı da sağlıyor. Estetik görünüm için oldukça önemli olan saç bakımı ve sağlığı, en basit nedenlerden dahi kolaylıkla etkilenebilir. Özellikle yoğun bir şekilde strese maruz kalmak, saçlar üzerinde ciddi hassasiyetlerin oluşmasına neden olabilir. Başta saç dökülmeleri olmak üzere çeşitli saç problemleri, stres altında bulunan kişilerde daha yoğun bir şekilde görülür. Gündelik hayatımızdaki stresi hesaba katarsak, saçlarımıza daha iyi bakmamız gerektiğini net bir şekilde görebiliriz. Bunun için yatmadan önce uygulayacağınız bazı rutinler, saç sağlığının korunması için önem taşıyor. Hassas olmaları nedeniyle aşağıdaki önerileri dikkate almanız, saçlarınızın sağlıklı bir şekilde korunmasına yardımcı olur. Uyumadan önce uygulanması gereken 4 saç bakım rutini yazımız sizlerle…

Uyumadan Önce Uygulanması Gereken 4 Saç Bakım Rutini Nedir?

Yastık tercihinize dikkat edin

Kaliteli bir uyku için yastık tercihi önemlidir. Aynı zamanda uyurken saç sağlığımızı korumak için de doğru yastık seçimi önem taşır. Bu yüzden mümkün olduğu kadar kaliteli kumaşlar ile imal edilmiş yastıkları tercih edebilirsiniz.

Özellikle ipek kumaşları yastıklar, saç sağlığının korunmasında iyi bir tercih olacaktır. Pamuklu kumaşların saç ile temasta olması, saçlarda kırılma ve hasar oluşmasına sebep olabiliyor. Yumuşak olması sebebiyle ipek kumaşlı yastıkların tercih edilmesi, uyurken saç sağlığınızı korumak için oluşturmanız gereken rutinlerden biridir.

Kafa derisine masaj yapın

Yatmadan önce 15 dakika kadar kafa derisine yavaş hareketlerle masaj yapmak, saçlar üzerindeki elektriklenmenin giderilmesi için fayda sağlıyor.

Diğer taraftan yapacağınız masajın saç derisi üzerinde kan dolaşımını artırması, saçlarınızın daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Her gün uygulayacağınız bu masaj sayesinde, saçlarınızın biraz daha canlılık kazandığını görebilirsiniz.

Saçınız topuz şeklinde uyumayın

Özellikle sıkı şekilde yapılmış topuzlar, saç sağlığının bozulmasına neden olabilir. Saçlarınız topuz şeklinde bağlıyken uyumanız, gece uyku esnasında hareket ettiğimizde saçlarınıza olumsuz etki edebilir.

Bu yüzden mümkünse topuz olmadan veya gevşek bir topuz ile uyumanız daha faydalı olacaktır. Uyurken saçlarınızı açık tutmanız, uyku esnasında kafa derinizin daha rahat bir şekilde hava almasını sağlar.

Saçlarınız ıslakken uyumayın

Yatmadan önce dikkat edeceğiniz rutinlerden biri de, ıslak saçla yatağa girmemektedir. Saçların ıslak olması, hasar ve kırılmalarının artmasına sebep olur. Bu yüzden saçlarınızı yıkadıktan ya da banyo yaptıktan sonra hemen taramaktan veya yatmaktan kaçınmaya özen gösterin.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir