Vücudun Su Toplaması Neden Olur?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Vücudun Su Toplaması Neden Olur?

Vücudun su toplaması kadınlarda daha sık görülür ve her 4 kişiden 3’ünün şikâyet ettiği bir durumdur. Çeşitli nedenlerle oluşan bu durum ciddi olmasa da yaşam kalitesini düşürebilir. Vücudun farklı bölgelerinde oluşan su toplaması neden olur? Vücutta su birikmesine ne sebep olur? Bu durumu engellenir?

Vücutta su toplaması neden olur? sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; İnsan vücudu çoğunlukla sudan oluşur. Su ve oksijen, normal kan akışını sağlayan iki elementtir. Bu sayede vücuttaki organ ve hücreler sağlıklı bir şekilde işlev görür. Su dışarıdan takviye edilmesi gereken bir besindir. Su tüketimi azaldıkça vücutta ciddi sağlık sorunları gelişebilir. Vücudun su dengesi bozulur, suyun belirli bölgelerde depolanması, genellikle yerçekimi nedeniyle alt kısımlarda oluşur. Örneğin eller, ayaklar ve dizlerde su tutulması meydana gelir. Bazı kişilerin midesinde de görülebilir. Su katı bir madde olmadığı için sıkıştırılamaz, bu nedenle dışarıdan genleşir. Teşhisi kolay olan bir su tutma uzmanına danışmadan evde doğal olarak tedavi edilebilir.

Vücuttaki Su Toplamasının Belirtileri Nelerdir?

Su toplamasının en sık görülen belirtileri; şiş ve gergin cilttir. Özellikle ayaklarda, yüzde ve gözlerde şişme meydana gelebilir. Parmaklarınızla şişmiş bölgeye birkaç saniye bastırıp çektikten sonra ciltte oluşabilecek çukurlar da vücut ödeminin belirtilerinden biri olabilir. Bunlara ek olarak hızlı kilo almak, baş ağrısı veya mide ağrısı, bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler ve karın şişliği de ödemin en sık görülen semptomları arasında olabilir.

Vücutta Su Toplaması Nasıl Önlenir?

Düzenli olarak yeşil çay ve kekik çayı tüketimi vücuttaki toksinleri uzaklaştırabilir. Ayrıca çay ağacı yağı bazlı kremler veya yağın kendisi vücutta oluşan su toplamasını kolayca giderebilir. Siyah çay veya papatya çayı banyoları da birikmeyi önleyebilir. Bu iki güçlü antioksidanla yapılan banyoda vücudun sinir ve kas sistemleri gevşer. Bu da vücutta biriken suyun dağılmasına katkı sağlar.

Sirkeli su veya sirkeli su ile yapılan bir ped, vücutta su toplamanın etkili bir doğal yoludur. Eczaneden alınan yapışkan pedler elma sirkesi veya üzüm sirkesine batırılır ve ayak tabanlarınıza yapıştırılır. Bir saat bekledikten sonra silin. Ayrıca orta boy bir kovaya bir litre elma sirkesi ekleyin, üzerine ılık su koyun ve ayaklarınızı bu suyun içinde yarım saat kadar bekletip ara sıra masaj yapın.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir