Vücut Kırıklığına Ne İyi Gelir?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Vücut Kırıklığına Ne İyi Gelir?

Gün içinde yaşadığınız yoğun tempo bazen sizin kırgın, yorgun ve halsiz hissetmenize neden olabilir. Daha sağlıklı ve zinde hissetmek için düzenli egzersiz yapmalı, doğru beslenmeli ve gerektiğinde vücudunuzu dinlendirmeye zaman ayırmalısınız. İnsan vücudundaki yorgunluk ve rahatsızlık genellikle anemiden kaynaklanır. Peki, vücut kırıklığına ne iyi gelir? Gelin beraber inceleyelim.

Vücut Kırıklığının Nedenleri

 • Vitamin eksikliği
 • Yaşam tarzının yoğun olması
 • Mevsim geçişleri
 • Hareketsizlik
 • Depresyon
 • Yeterli kadar uyumama
 • Uyku bozuklukları
 • Anemi
 • Sedanter hayat tarzı
 • Alkol tüketmek
 • Yeteri kadar beslenmemek

Vücut Kırıklığı Nasıl Geçer?

Spor Yapmak

Yorgunluğun nedenlerinden biri de uzun süreli hareketsizliktir. Vücut hareketsiz kaldığında sertleşir ve hareket etme isteği azalır. Bu nedenle günde 30 dakika yürümek vücut için çok faydalıdır. Ayrıca vücuda çok fazla yük bindirmeyecek şekilde koşmak da yorgunluğun azalmasına yardımcı olabilir.

C Vitamini Eksikliği

Yorgunluğun nedeni genellikle C vitamini eksikliği ile bağlantılıdır. Her gün portakal, mandalina veya greyfurt tüketmek C vitamini eksikliğini gidermek için çok önemlidir. Eğer yiyemiyorsanız, günde 1 bardak portakal suyu içebilir ve limonu salatalara ve yemeklere sıkabilirsiniz.

Uyku Düzeni

Güne bitkin ve yorgun başlamanızın ana nedeni uykusuzluk olabilir. Ortalama bir yetişkin günde 7-9 saat uyur. 65 yaşındaki bir kişinin günlük olarak 7-8 saat uyumalıdır, uyku süresi 5 saatten az ve 9 saatten fazla olmamalıdır. Ayrıca adrenal sistem 23:00 ile 01:00 saatleri arasında güncellenir. Bu nedenle bu saatlerde uykuya dalmak vücudun dinlenmesi için çok önemlidir.

D Vitamini Eksikliği

D vitamini eksikliği de yorgunluk, rahatsızlık ve depresyona sebebiyet verir. D vitamininin en iyi kaynağı güneş ışığıdır. Yağlı balıklar da iyi bir D vitamini kaynağıdır. Süt, ayran, kefir, tereyağı, ton balığı, yumurta sarısı ve somon gibi besinleri günlük beslenmenize ekleyerek D vitamini eksikliğini azaltabilirsiniz.

Çorba Tüketimi

Çorba bağışıklık sistemini güçlendirir ve kış mevsiminde yakalanan rahatsızlıklara karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda çorbaya soğan veya sarımsak eklemek de yorgunluğu gidermek için faydalıdır.

B9 Vitamini Eksikliği

B9 vitamini, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına katkıda bulunur ve özellikle hamile kadınlar için önemlidir. Bazı durumlarda, B9 vitamini eksikliği anemiye neden olabilir. Bu durumda yorgunluğa neden olabilir. Yeşil yapraklı sebzeler, deniz ürünleri, maya, yumurta, nohut, susam ve fındık B9 açısından zengin besinlerdir.

Kuruyemiş Tüketimi

Kuruyemişler vücuda enerji sağlayan besinlerdir. Yorgunluğu gidermek için 7-8 adet badem, ceviz, kaju fıstığı, kuru üzüm, kuru incir veya fındık yiyebilirsiniz.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir