Yüzdeki Çiller Nasıl Geçer? 
  1. Anasayfa
  2. Güzellik

Yüzdeki Çiller Nasıl Geçer? 

İnsanların yüzünde çevresel faktörlere bağlı olarak bazı lekeler oluşabiliyor. Çiller birçok insanda görülen leke türüdür. Yüzünde çil olan kişiler, çillerden nasıl kurtulacaklarını araştırarak kurtulmak adına çözümler bulmak isterler. Peki yüzdeki çiller nasıl geçer? Çillerden kurtulmak mümkün müdür? Ayrıntılar yazımızda yer alıyor. 

Çil Nedir? 

Genellikle çivi başı büyüklüğünde olan ciltte yuvarlak lekelere çil denir. Genellikle bej, kahverengi, kırmızı, sarı veya siyah renkli lekelerdir. Cilt ve saç renginden (pigmentasyon) sorumlu pigment olan melaninin aşırı üretiminin bir sonucudur. Koyu tenli insanlar, açık tenli insanlardan daha fazla melanin ile doğarlar. Başka bir deyişle, açık tenli insanlar genetik olarak çillere daha yatkındır. Çilleri olan kişiler güneşe maruz kaldıklarında melanin üretimi artar ve ciltte cilt tonundan daha koyu olan küçük lekeler oluşur. Bu lekeleri çil olarak adlandırılır. 

Çiller Nasıl Geçer? 

Yüzdeki Çiller Nasıl Geçer? 
Yüzdeki Çiller Nasıl Geçer?

Her ne kadar zararsız bir oluşum olsa da çiller kişinin psikolojisini olumsuz yönde etkileyen estetik açıdan hoş görülmeyen lekelerdir. Özellikle yaz aylarında güneşin etkisiyle sayısı artan çiller için mutlaka düzenli olarak güneş kremi kullanmalısınız. Güneş kremi mevcut çilleri iyileştirmez, ancak yenilerini önlemeye yardımcı olabilir. Çilleriniz varsa ve onlardan kurtulmak istiyorsanız, onlardan nasıl kurtulacağınızı aşağıda açıklıyoruz: 

Lazer Tedavisi 

Lazerler, cildin hasarlı bölgelerine odaklanan yoğun ışık darbeleri kullanarak çilleri tedavi etmenin çok etkili bir yoludur. Genellikle güvenli bir tedavidir ve iz bırakma riski düşüktür.  

Kriyocerrahi 

Çilleri yok etmenin bir başka etkili yolu, anormal cilt hücrelerini dondurmak ve yok etmek için sıvı nitrojen formunda aşırı soğuk kullanan kriyocerrahidir. Kriyocerrahi genellikle güvenlidir ve anestezi gerektirmez. 

 Kimyasal Peeling 

Kimyasal soyma tedavileri, hasarlı cilt bölgelerini pul pul dökmek ve soymak için kimyasal solüsyonlar kullanır. Glikolik asit veya trikloroasetik asit ile çilleri gidermek için hazırlanan özel bir solüsyon cildin orta tabakasına nüfuz eder. Hasarlı cildi eksfoliye eder ve çilsiz yeni cilt katmanları oluşturur. 

Çillere Ne İyi Gelir? 

Yüzdeki Çiller Nasıl Geçer? 
Yüzdeki Çiller Nasıl Geçer?

Çilleri gidermek isteyen kişiler kimyasal ve profesyonel yöntemlerin yanında doğal yöntemlere de başvurabilir. Çiller için kullanabileceğiniz doğal yöntemler şunlardır: 

Limon suyu: Cilt üzerinde parlatıcı etkisi olduğu düşünülen yüksek düzeyde C vitamini ve antioksidanlar içerir. Bir pamuğa limon suyunu sıkın ve her gece yatmadan önce temizlenmiş cilde uygulayın. 

Bal: Bal tuz ya da bal şeker karışımı peeling etkisi yaratarak çillerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. 1 yemek kaşığı bala 1 çay kaşığı tuz veya şeker ekleyin. Karışımı çilli bölgeye uygulayın ve birkaç dakika ovalayın, ardından ılık su ile durulayın. Bu işlemi haftada birkaç kez tekrarlayın.  

Yoğurt: Yulaf ezmesi ve yoğurtla yapılan maskeler de çillerin giderilmesinde etkilidir. 3 yemek kaşığı yoğurt ile 1 yemek kaşığı yulaf ezmesini bir tabakta karıştırın. Karışımı hafif masaj hareketleriyle yüzünüze uygulayın, ardından ılık su ile durulayın. Haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Laktik asitli yoğurt çil oluşumunu engeller. 

Soğan: Kükürt içeren soğanların cilt üzerinde peeling etkisi vardır. Bir soğanı ikiye bölün ve yüzünüze uygulayın. Birkaç dakika yüzünüzde bırakın, ardından ılık su ile durulayın. Soğan suyu çilleri etkili bir şekilde soldurabilir. 

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir